top of page

Yılbaşı geliyor!!!

 

Havalar soğudu, daha da soğuyacak. E, Kasım ayını da bitirdik sayılır. Artık köşeyi dönünce de hepimizin dört gözle beklediği yılbaşı yine yüzünü gösterecek. Özellikle geçen sene, İstanbul'da bile uzun süreden sonra yılbaşının karlı olması, yılbaşına ayrı bir keyif katmıştı. Umarım, bu sene de geçen sene gibi hafif karlı bir yılbaşı geçirebiliriz.

 

Yılın bu zamanlarında, her zaman olduğu gibi, çoğumuzu bir hediye heyecanı kaplıyor. Bu hem, bize gelecek hediyelerin heyecanı, hem de, ona ne alsam, buna ne alsam heyecanı. Ben de bu sene yine, en azından puro ile haşır neşir olan dostlarınıza yada aile bireylerinize neler alabileceğinize dair biraz yardımcı olmak adına ufak bir liste çıkarttım.

 

Hediye önerilerini seçerken, hem biraz değişik, hem de Türkiye sınırları içinden sipariş verebilecekleriniz olsun diye çabaladım. İşinizi biraz olsun kolaylaştırır diye ümid ediyorum. 

 

 

1. Napkin Etergraph Kalem

Bu benim için bu senenin bir numaraları hediyesi diyebilirim. Onun için de zaten en başa koydum. Etergraph uçlu kalemler, prensipte hiç tükenmeyen bir kalem. Kurşun kalem gibi yazma özelliği olan ama kalemtraş kullanmadan sürekli kullabileceğiniz bir kalem. İnce uçludan, kalın uçluya kadar çeşitleri mevcut. Fakat benim bahsettiğim, aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, yazmanın ötesinde, çalışma masanıza yada nerede isterseniz oraya, hoş bir şıklık katacak, kendi standı da olan, puro kalem. 

Kalemi Luksbazaar'da bulabilir ve çok şık bir hediye paketi ile sipariş edebilirsiniz.

2. Lampe Berger Oda Kokusu

Daha evvelki makalelerimde de bahsetmiş olduğum ve puro dumanından kaynaklı kokular da dahil olmak üzere, evde istenmeyen her türlü kokuya karşı inanılmaz etkili bir oda kokusu. Kokuyu bastırarak değil, tamamen emdikten ve ortadan kaldırdıktan sonra kendi kokusunu hissetiren bir sisteme sahip olan Lampe Berger, IPCPR da dahil olmak üzere çoğu tütün fuarında standı olan nadir oda koku markalarından biri. Çok çeşitli koku paletine sahip olan Lampe Berger'in, benim için favori kokusu sedir. Detayları aynı zamanda Türkiye distribütörü olan Herend Porselen'in sitesinde bulabilirsiniz.

 

 

3. Tox Leather Puro Kılıfları

Her zaman "Yerli malı, yurdun malı, herkes onu kullanmalı" diyoruz. Hele de ürünler el emeği, göz nuru denilecek cinsten ve kaliteliyse. Tox Leather, satış ağını arttırıyor olsa da, sıklıkla raflarda görebileceğiniz bir marka değil. Fakat yerli olmasına rağmen, özellikle yurtdışında oldukça fazla seveni ve takipçisi olan bir marka diyebiliriz. Ağırlıklı çanta, tablet kılıfı, cüzdan gibi ürünlerle karşımıza çıksa da, farklı vitolaların ebatlarına uygun puro kılıfları da imal ediyor. Tamamen el işçiliği ile yapılan ve kişiselleştirilebilen ürünlerine internet sitelerinden ulaşabilir ve sipariş verebilirsiniz.

4. Cigar Sense Üyelik

Cigar Sense yakın zamanda kullanmaya başladığım ve gerçekten kullandıkça daha da hoşuma giden, size, sizin tercihleriniz doğrultusunda puro önerilerinde bulunan, puro tadım notlarınızı toplu bir şekilde tutmanız için olanak sağlayan, fazlasıyla yararlı bir site. Cigar Sense'den detaylı şekilde bahsettiğim makaleme tekrar bir göz atarsanız, tam olarak neden bahsettiğimi daha rahat anlayacağınızdan eminim. Bu sene, puro sevdalısı bir yakınınıza Cigar Sense'e üyelik hediye etmek, hem kendi damak tadını daha iyi keşfetmesi, hem de yeni purolar hakkında fikir edinebilmesi adına değişik bir alternatif olabilir.

 

5. Kitap, kitap yine kitap

Puro hakkında bu kadar okuyup, bu kadar yazınca tabii, eninde sonunda yine kitap tavsiyesinde bulunmadan geçmeyeceğim. Yakın zamanda aldığım iki tane kitap var. Birincisi, aslında piyasada uzun zamandır bulunan bir kitap. Playboy: The Book of Cigars. İsminden de tahmin edebileceğiniz gibi, oldukça keyifli bir kitap. Puronun bilindik tarihinin yanında, Playboy dergisinin tarihinde, derginin puro ve puro kültürü ile olan ilgisini ön plana çıkartıyor ve tabii ki biraz das Playboy purolarından da bahsediyor. Kitap Amazon'dan rahatlıkla sipariş edilebiliniyor.

 

İkinci kitap, The Cuban Cigar Handbook adını taşıyor. Henüz yeni okumaya başladım sayılsa da, kitap yine bilindik puro tarihinin yanında, günümüz Küba'sı, otelleri, barları, romları vs. hakkında oldukça kapsamlı ve ilginç sayılabilecek bilgiler veriyor ve yine oldukça keyifli bir okuma sunuyor. Kitap 2016 yılında çıkması sebebiyle oldukça yeni ve taze bilgiye sahip. Kitap yine Amazon'dan sipariş edilebilir.

 

 

Tabii bu saydıklarımın dışında, hediye olarak, yine her puro tüttüreni mutlu edecek, keser, puro kılıfı, humidor ve farklı aksesuarlar da düşünülebilir. Bu tarz ürünler için de, sattığı markaların Türkiye distribütörü olması sebebiyle, internetten de güvenilir bir şekilde alış veriş yapabileceğiniz Tobacconist sitesine bir bakın derim.

 

Yeni yıl, herkes için yeni hayaller, yeni dileklerle geliyor. Bunun yanında hediyeler işin espri kısmı. Hediyelerinizin de keyfini hakkıyla çıkartmak için umuyorum 2017, ülkemize ve hepimize en başta barış, sağlık ve huzur getirir.

 

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page