top of page

Bu mis koku da nereden geliyor?

Yapılan araştırmalar, koku almanın duyular arasında, insan hafızasını en çabuk uyaran ve aynı zamanda hem en fazla, hem de en eski anıları canlandırabilen duyu olarak öne çıkartıyor. Bunun sebebi burun ve koku almamızı sağlayan yapının, beynin hafıza ve duygu yönetiminde etkin rol oynayan limbik sistemin bir uzantısı olması. Hatta bu yüzden “duygusal beyin” olarak da adlandırılıyor. Siz bile, hemen farklı kokuları deneyerek, aklınızda hangi çoçukluk yada gençlik hatıralarınızın canlandığını test edebilirsiniz. Arkadaşlarınızla sahilde oynarken ki denizin kokusu, yada ilk kız arkadaşınızın parfümü. Emin olun, şu anda aklınıza koku gelmese bile, o parfümün kokusu hemen silüetini gözünüzün önünde canlandıracaktır. Aynı algı yönetimden yola çıkarak, önünden her geçtiğiniz mağazadan artık farklı bir koku almanız da bu sebepten.

 

Biz puro severler için de, puromuzun, hep bahsettiğimiz gibi, göz, ten, dil gibi duyuların yanında koku alma duyumuza da hitap etmesi çok önemli. Her ne kadar dilimizle birçok tadı ayırt edebilsek de, o mavi dumanın burnumuza doğru yola çıkmasından, ayrılana kadar ki zamanda puromuz bize daha nice değişik tat ve aromalar sunabiliyor. Onun için, uzaktan, göremediğimiz biryerden de gelse, o puro kokusunun zerresi bile hemen bütün algılarımızı aktif hale getirmeye yetiyor.

 

Tabii bu anlattıklarım, bizim gibi puro tüttürmeyi bir zevk olarak gören ve bundan büyük keyif alanlar için geçerli. Maalesef, tütün mamülleri kullanmanın, yasak olmayan kapalı mekanlarda dahi ayıp olarak olarak görülebildiği günümüzde, uzaktan da olsa farkedilen dumanın herkes için aynı hoş ve keyifli anıları  çağrıştırdığını söyleyemeyeceğim. Herkese tercihleri bakımından saygı duymak gerek, onun için konuyu deşmeye gerek yok. Fakat işte tam bu durum, bazen insanı, misafiri olmasa dahi, eşi ve çoçuklarının yada evde yaşayan diğer bireylerin keyfi için kendi evinde sabit bir oda da dahi puro tüttürme keyfinden mahrum bırakabiliyor.

 

Her ne kadar ziyaret ettiğiniz farklı loungelardan yada dostlarınızın evinden, teknolojinin buna ürettiği çarelere aşina olsanız da, bunlar bazen astarı yüzünden pahalı çözümler olabiliyor. Peki herkes bir puro lounge’ının havalandırma sistemini evine kuramayacağına göre, bunun, cam açmanın yanında daha hesaplı ve etkili bir yolu var mı? Olduğunu, “en güzel keşifler ve icatlar ihtiyaç neticesinde olur” mantığını doğrulayan keşfimle öğrendim... Lampe Berger.

 

 

 

 

 

 

 

 

Lampe Berger, aslında en basitinden bir oda kokusu. E, peki heryer oda kokusu, parfümü, spreyi kaynıyor, bunun ne farkı var? Diğer oda kokularını deneyen ve pek yararlı sonuç alamayan biri olarak, ben de ilk etapta öyle düşünüyordum. Fakat satış esnasında aldığım bilgiler doğrultusunda ve denedikten sonra pek de öyle olmadığını gördüm. 1898 yılında eczacı Maurice Berger tarafından hastanelerdeki kötü kokan havanın arındırılması ve temizlenmesinde kullanılmak üzere icat edilen bu ürünün kullanımı, başarısı nedeniyle evlere de yayılıyor. Burada bence havadaki mevcut kokunun arındırılması noktası önemli. Çünkü Lampe Berger havadaki mevcut kokuyu örterek değil, kokuyu önce arındırarak ve sonra kendi kokusunu vererek değiştiriyor. Bu da kötü kokunun gizlenmesinden çok, tamamen istediğiniz kokunun odaya uzun süre hakim olması demek oluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evinizin dekorasyonuna göre kullanabileceğiniz farklı şişelerden sadece birkaçı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peki puromuzu tüttürürken burnumuzun dış etkenlerden ve kokulardan etkilenmemesini ve puromuzun bütün tadını ve aromasını bozmadan keyfine varmak istiyorsak, ne olacak? Bu da Lampe Berger’in ikinci farklı noktası. Lampe Berger havaya koku vermeden, mevcut havayı sadece arındırabileceğiniz bir seçenek de sunuyor. Bu, hem sizin puronuzun keyfini sürerken başka suni aromalara, hem de sizden sonra odaya gelenlerin puro kokusuna maruz kalmalarını engelliyor.

 

Ben kendime hem havayı sadece arındıracak şekilde kullanabileceğim, hem de humidorlarda da kullanılan kırmızı sedir ağacının kokusunu veren seçeneğinden aldım. Ne de olsa sedir kokusu biz puro severlerin tercih ettiği kokulardan biri. Özellikle keyif sonrası evdekilerde laf işitmemek için kullanabileceğiniz hoş bir koku.

 

Türkiye’de Lampe Berger’i Herend Porselen Mağazalarında bulabiliyorsunuz. Aynı zamanda internetten alış veriş imkanı da var. Bence büyük bir havalandırma sistemine yada sürekli filtre temizliği gerektiren bir arıtmaya yatırım yapmadan önce mutlaka denenmesi gereken bir ürün. Olur da işe yaradığını düşünmeseniz bile sadece misafirlere güzel koku versin diye kullanırsınız.

bottom of page