top of page

Günümüz dayatmalarının tersine, dumanı ve alkolü ekranda buğulanmadan izleyebildiğimiz zamanlarda girdi puro hayatıma. Mickey Mouse, Bugs Bunny, Tom ve Jerry gibi çizgi film karakterleri, hatta sonrasında ise çizgi romanlar, sayesinde görsel olarak tanışma fırsatı buldum puroyla.

 

Bugün varolan kaygının ve yer, yer fazla hassasiyetin oluşturduğu, negatif ve yönlü algının, henüz oluşmadığından olsa gerek, içeriği zararlı yada zararsız diye üzerinde fazla kafa yormadan, sadece komik yada ilgi çekici olduğu için izledik ve okuduk onları. Sanki, o zamanki çizgi filmler, gerçek hayata daha bir çok dokunuyordu.

Yüzyüze tanışmamız ise, babamın puro tüttürdüğü ve benim yaşça artık daha cesaretlendiğim zamanlara geliyor. Tutmadan, taşımaya, kesmeden, tüttürmeye, babamı izleyerek ve tabii ki, biraz da taklit ederek yaklaştım puroya. Yeterli gözlemden sonra, artık farklı puroların karakterini, kendim deneyimlemeye ve kişiliğini öğrenmeye başladım. O dakikadan sonra kendi tercihlerim ve beğenim doğrultusunda, puroyla olan ilişkim samimileşti ve halen gelişmeye de devam ediyor.

 

Puro, onunla çıktığım yolculuğumda, hem kendi, hem etrafı hakkında çok şey öğretti bana ve halen de öğretiyor. Bitkisinden, yaprağına, ekiminden, sarımına, kendisi ile ilgili bin bir türlü detayını paylaştı benimle. Bunun yanında, puronun keyfine varanlardan, bu keyfe varmak için kullanılan aksesuarlara kadar, farklı bir dünyanın kapısını araladı.  Yeni ve keyifli arkadaşlıklar, tanışıklıklar kurdurdu.

 

Ben de, böyle değerli bir yolculuğu paylaşmak için önce basit bir blog başlattım, kendimce. Bir sene sonra, yolculuğuma ortak olanların da ilgisi ve etkisiyle, blog, şimdiki internet sitesi formatına geçti.

 

Blogu ilk yazmaya başladığımda, tabii ki bir isim bulmam da gerekti. Kısa olmayan bir düşünce sürecinden sonra, Galera adı verilen, puro sarım salonlarında, Torcedor’lara, yani puro sarıcılara, hem bilgilenmeleri, hem de sarımı daha keyifli gerçekleştirebilmeleri için, gazete, roman ve dergi okuyan, Torcedor’ları sarım esnasında farklı yolculuklara çıkaran, el Lector’un çok uygun bir isim olacağını düşündüm. İşte ben de, yazdıklarım ve paylaştıklarımla, Galera’daki el Lector misali, siz puro sevdalılarının yolculuklarında, size eşlik etmeye çalışıyorum.

el Lector olarak bugün, Cigar Cities’in Istanbul Elçilisi ve IPCPR Internet Medya Üyesi’yim . Ayrıca, Cigar Journal dergisinin tadım panelinde de aktif olarak yer almaktayım. Bunun yanında, Cigar Sense ile puronun tatlarına, aromalarına göre farklı ürünlerle eşleştirilmesi üzerine araştırmalar ve çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda Cigar Sense tadım panelinde de panelist olarak görev yapıyorum. Uluslararası farklı puro organizasyonlarını takip ederek, katılmaya çalışıyorum. Ayrıca, Dünya Puro Tüttürme Şampiyonası(Cigar Smoking World Championship) 2016 ve 2018 İsviçre Ayağı birinciliğine ve yine 2018 İngiltere Lokal birinciliğine sahibim.

 

Siteye ilginize ve yolculuğuma eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

 

Keyifli tüttürmeler…

bottom of page