DİVAN

 

el Lector Divan'a  hoşgeldiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

Divan; kelime anlamı olarak, kullanımı Osmanlı zamanında başlayan ve genelde, duvara dayalı sedir olarak da adlandırılan bir mobilya. Tabii ki, bu mobilya, Osmanlı’da ayrıca, Padişah’ın vezirlerini topladığı zaman, üzerinde oturduğu mobilya olunca, Osmanlı meclisinin de adı oluyor.

 

Divan keza, Osmanlı zamanındaki popüleritesi vesilesi ile, ismini değiştirmeden Avrupa’ya kazandırdığımız bir parça. Özellikle 18. yy’da, kalburüstü hanımefendilerin, özel giyinme odalarında kullandığı nadide bir eşya. Sonrasında Divan, yine artan popüleritesi ve rahat kullanımı nedeniyle zamanının Avrupa ve özellikle de, İngiliz kafelerinde de kullanılmaya başlanıyor ve bu kafelere, Türk Divanı yada sadece Divan adı veriliyor.

 

Son olarak da kullanıldığı farklı bir mekan olarak Divan, zamane beyefendilerinin en uğrak yeri olan puro mekanlarına, Puro Divan'ı(Cigar Divan) olarak adını veriyor. Beyefendiler, puro üzerine sohbetlerini, bu Puro Divan’larında, buluşup, yapıyor, yada günün yorgunluğunu bir kahve yada içki eşliğinde atıyorlar.

 

Bu vesile ile, ben de Divan’ın, el Lector’ün üyelik bölümü için uygun bir isim olduğunu düşündüm.

 

el Lector Divan'a olan üyeliğiniz, size, el Lector'deki yeniliklerden, buluşmalardan ve diğer etkinliklerden ilk sizin haberdar olmanızı, forumda, diğer üyelerle paylaşımlarda bulunabilmenizi ve çeşitli ayrıcalıklardan faydalanabilmenizi sağlayacak.

 

Yukarıdaki butondan giriş yaparak, şifre alabilmeniz için, üyelik başvurunuzun kabul edilmiş olması gerekir. 

 

Üyelik başvurunuzu, aşağıdaki "BAŞVURU" kısmına tıklayıp, formu doldurarak başlatabilirsiniz.

 

Üyelik başvurunuzun sonucu size yine e-mail yolu ile bildirilecektir.

 

Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız...

 

el Lector Kulüp

 

 

 

 

 

ÖNEMLİ

 

- 18 yaşından küçüklerin üyelik başvuruları kabul edilmeyecektir.

- Üyelik başvurusu yapanlar Üyelik Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.

 

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

el Lector'de hiçbir şekilde tütün ve/veya tütün mamüllerinin satışı yapılmamaktadır. Sitedeki makaleler ve bilgiler tamamen şahsi deneyimler ve tatbikler ışığında, herhangi bir tütün ve/veya tütün mamülü yada diğer aksesuarlar yada mekanlar için reklam yada sair ticari amaç güdülmeden paylaşılan bilgilerdir. Verilen bilgiler bağlayıcılığı olmayan tavsiyeler olup, deneme riski tamamen okuyucuya aittir. Puronuza, humidorunuza yada diğer herhangi bir aksesuarınıza gelebilecek zararlardan el Lector sitesi yada sitenin diğer unsurları, forum ve/veya yazarları sorumlu tutulamaz.

 

İzinsiz site içeriği kullanılması yasaktır.  

 

© 2021 by el Lector

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube