top of page

Rüzgara Karşı

Kış geldi, gerçi bu sene pek kar göremedik ama, yağmur ve rüzgar İstanbul'dan eksik olmuyor. Hatta eskilerden, İstanbul'un sıcağı, soğuğu yoktur, rüzgarı vardır diye çok duymuşumdur. Zira, bir lodos eser, bir poyraz. Hal böyleyken, puro tüttürmek, daha doğrusu tüttürürken, puronun üzerinde yada küllükte, puronun külüne sahip olmak da zorlaşıyor. 

Puromuzun külünün de önemini bildiğimize göre,  rüzgarlı havaların tüttürenler için ne kadar sıkıntı yarattığı ortada. Geçenlerde bir arkadaşımın beni haberdar ettiği bir kül tablası tam da bu problemi bertaraf etmeye yönelik bir aksesuar. ASHSTAY adı altında çıkan bu küllük aslında çok basit bir mantıkla çalışıyor. Küçük bir tepe gibi gözüken küllüğe üç tane puro girebilecek şekilde, mağaramsı oyuklar açılmış. Bu oyuklar, alt ve üst olacak şekilde iki parçadan oluşan bir mekanizma sayesinde açılıyor yada kapanıyor. Yeterince geniş çapa sahip bu oyuklardan puronuzu kül tablasına soktuğunuz zaman, puronuzun ve külünüzün rüzgardan etkilenme şansı asgariye inmiş oluyor. Ayrıca, küllük kapandıktan sonra, dışarıya koku sızmasının da olmadığı iddia ediliyor. Koku kısmını bilemeyeceğim ama özellikle rüzgardan etkilenmeden ve külümden olmadan bir tüttürme olanağı beni daha çok etkiliyor. 

Ayrıca bu kül tablasını sadece kış için değil, yaz aylarında rüzgarlı olabilecek mekanlarda da kullanmak mümkün. Bunların en başında da tekneler geliyor. Faydalı bir aksesuar olabilir diye düşünüyorum.

 

Keyifli tüttürmeler…

bottom of page