el Lector Forum

Puro ve puro ile ilgili herşeyin, herkes tarafından rahatça tartışıldığı yeni bir platform. Haydi siz de paylaşın.

Puro Hakkında Herşey

İster yeni başlayan olun, ister tecrübeli bir tüttürücü, puro ve tüttürme konusunda aklınıza gelenleri burada paylaşın.
 Views
4Posts

Puro Aksesuarları

Bir tüttürücünün olmazsa olmazı, aksesuarlar hakkında merak ettiklerinizi yada paylaşmak istediklerinizi yazın.
 Views
1Posts

Puro Mekanları

Gezdiğiniz, gördüğünüz yada merak ettiğiniz puro dostu lounge'lar yada restoranlar hakkında bilgi paylaşın.
 Views
0Posts

Tadım ve Değerlendirme

Yeni bir puro mu denedeniz yada denemek istiyorsunuz ama bilgi arıyorsunuz? Doğru yer burası.
 Views
3Posts

Puro Dışında Herşey

Puro dışında aklınıza gelen yardım almak istediğiniz yada paylaşmak istediğiniz ne varsa, hepsi burada.
 Views
0Posts
New Posts
 • bilgekaanekizceli
  Aug 1, 2018

  Herkese merhaba paylaştığım fotoğrafta purolarımın üzerinde beyaz lekerler var sizlerinde gördüğü gibi. Bunlar küf müdür? Bu şekilde içilmesinde bir sakınca var mıdır?
 • Ahmet Tosun
  Dec 19, 2017

  Malum puro aldığımızda kutuda 16-18 c ve %65-72 nem aralığında saklanmasını tavsiye ediyor. Sıcakta böceklenme riski ve hızlı yıllanma problemlerini biliyoruz. 20c sıcaklık ve %70 nem oranının ideal saklama ortamı olduğunuda birçoğumuz biliyor. Fakat Avrupa'da görüştüğüm birçok ahsap premium kabinet humidor üreticisi bunlarin içinde Maklary ve Gerber markalarıda var, Puroları soğutucuda bekletmeyi uygun bulmuyorlar. Daha çok humidorun bulunduğu ortamı soğutmayı tercih ettiklerini ve soğuk havanın purolara temas etmesini uygun bulmadıklarını ilettiler. Bunu soğutuculu dolapta nem dengesini sağlayamadıkları içinmi söylüyor. Konuyla ilgili tecrübesi olan varmıdir.
 • El Lector
  Dec 18, 2017

  Menşei : Honduras Dolgu : Gizli tutulmuş Bağ Yaprak : Nikaragua Sargı : Ekvador Connecticut Boyut : 7 1/2''(190mm)x52 Vitola: Double Corona Sertlik: Hafif-Orta İlk elime aldığımda hafif dişli yapısıyla dikkat çeken bu puronun, açık renkli sargı yaprağının damarları o kadar ince ki, neredeyse farkedilmiyor. Biraz fazlaca sıkı sarılmış olan bu Honduras'lı güzelin, dolgu yaprakları eşit şekilde dağılmış hissediliyor. Tüttürürken, fazla sıkı sarımın havayolunu zorladığını hissediyorum. Ama yine de, yaktığım anda damağımda hafif tatlı bir lezzet bırakıyor. Çok karşılaşmadığım bir şekilde, bu kısa tatlılığın ardından, gizliden gizliye, damağımı ferahlatan hafif bir nane tadı geliyor. Havayolunu her ne kadar biraz olumsuz etkilese de, sıkı sarım, puronun düzgün ve ağır yanmasına ama sönmemesine olanak sağlıyor. Buna rağmen dumanı beklediğimden düşük kalan ama hafif griye çalan, külü sıkı bir duruş sergileyen puronun 2/3'lük kısmına gelince, toprağımsı tatlar belirmeye başlıyor. Sona doğru yaklaştıkça, hafif acılaşan tatla beraber toprağımsı tat, ahşap tadına dönüş yapıyor. Hafif-orta sert yapısıyla sıcak havalarda tavsiye edebileceğim bir puro.

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

el Lector'de hiçbir şekilde tütün ve/veya tütün mamüllerinin satışı yapılmamaktadır. Sitedeki makaleler ve bilgiler tamamen şahsi deneyimler ve tatbikler ışığında, herhangi bir tütün ve/veya tütün mamülü yada diğer aksesuarlar yada mekanlar için reklam yada sair ticari amaç güdülmeden paylaşılan bilgilerdir. Verilen bilgiler bağlayıcılığı olmayan tavsiyeler olup, deneme riski tamamen okuyucuya aittir. Puronuza, humidorunuza yada diğer herhangi bir aksesuarınıza gelebilecek zararlardan el Lector sitesi yada sitenin diğer unsurları, forum ve/veya yazarları sorumlu tutulamaz.

 

İzinsiz site içeriği kullanılması yasaktır.  

 

© 2019 by el Lector

 • Instagram App simgesi
 • Facebook App Icon
 • Wix Twitter page
 • YouTube Social Icon