top of page

Külün önemi

Her ne kadar külünüz puronuzun keyfini daha sürerken farklı zamanlarda sizinle vedalaşsa da, hem sizinle olduğu sürece, hem de vedalaşırken puronuz ve sizin hakkınızda oldukça fazla bilgi paylaşır.

 

Külün en önemli ve ilk bilgileri vermesi rengi ile başlar. Oluştuğu esnada külünüz, ne kadar beyaza yada açık griye yakın bir renk alıyorsa, puronuz yapraklarının o kadar verimli ve kaliteli topraklarda yetiştiğini gösteriyor demektir. Tabii puronuzu ucuza almadıysanız. Zira ucuz purolar üretilirken, külün bu rengi alabilmesi için, tütüne ve toprağa farklı maddeler karıştırabilmektedir. 


Puronuz yanmaya başladığında ve belli bir ölçüde kül oluştuğunda artık, külünüz puronuzun yanışını düzenlemeye başlamış demektir. Puronuzun belli bir ısıda, yani ne çok harlı, ne de fazla soğuk, aynı zamanda homojen bir şekilde yanması purodan almanız gereken lezzeti tümüyle damağınıza ifşa edecek ve keyfinizi arttıracaktır. Çok harlı yanan puro acımsı bir tat alırken, soğuk kalan bir puro eksik tat verecektir. Kül işte bu noktada puronun içindeki yanmayı düzenlemekle mükelleftir. Bu yüzden de sigaranın külünü silker gibi puro külünü silkmek hem racona terstir, hem de külün görevini yapmasına engel olur. Tabii külün fazladan uzun olması da aynı şekilde külün yanmayı düzenlemesine engel olur. Bu durum genelde küllükte fazla uzun bırakılan purolarda meydana gelebilmektedir. Lakin, normalde kül sizi buna maruz bırakmadan normal tüttürme sürecinde kendi kendine zaten düşecektir. Külün bu kendini bırakışı aynı zamanda külün yanan kısmının puronuzda kalması ve sizin tüttürmenize devam edebilmeniz anlamına gelir.

 

Sönen ve külü üzerinde iken tekrar yakılan puronun külü yakıldığı yerde belirgin bir siyahlık bırakmaktadır. Kül üzerindeyken tekrar yakmak için güçlü bir ateş gerektiğinden, puronuzun tadı acılaşabilir. Dolayısıyla tekrar yakma işlemi kül silkelendiği zaman yapılmalıdır.


Kül düştükten sonra geride kalan kısmın dışarıya doğru konik bir şekil alması makbul kabul edilir. Bu puronun hem iyi sarıldığına, hem doğru oranlarda tütün(Volada, Seco, Ligero) kullanıldığına işarettir.


Puro külüyle haşır neşir olmak ve halinden anlamak bir deneyim işidir. Zamanla yukarıdakilere dikkat ettikçe, siz de mutlaka külünüzle iyi bir ilişki içine girecek, size ve çevrenizdekilere verdiği mesajları doğru okuyabileceksiniz.

bottom of page