top of page

Şimdi lütfen kemerlerinizi bağlayın ve

tüttüreceğiniz puroya karar verin!

Şimdi lütfen kemerlerinizi bağlayın, koltuklarınızı dik, masanızı kapalı konuma getirin... herhalde sayısız defa bu anonsu duymuşuzdur. Tabii ki, belli bir süre arkasından yemek kokularını duyduktan sonra, hostesin yanımızda belirmesiyle, "et mi yoksa makarna mı?" sorusu da sanırım bir o kadar tanıdık. Peki ya sorunun, "Partagas mı yoksa Bolivar mı?" olarak geldiğini hayal edebilir misiniz? Eğer uçak kendi uçağınız değilse ya da Churchill değilseniz, birinci sınıfta uçuyor olsanız bile, bu maalesef oldukça zor. Uçakta belki hayır ama şimdi bahsedeceğim humidorlarla, siz evde bu rolü rahatlıkla oynayabilirsiniz. Nasıl mı? İsviçre'den Nuesch Humidor ve Almanya'dan Adorini markalarının piyasaya sunduğu iki yaratıcı humidor ile.

Öncelikle Nuesch Humidor'dan bahsetmek istiyorum, zira, bu marka, bu sistem üzerinde ilk olarak çalışan firma. Firma, Swiss Havayolları'ndan aldığı kabin içi yemek dolaplarının içini ispanyol sediri ile kaplayarak tekerlekli kabinet şeklinde bir humidor yarattı. Herhalde yaklaşık 6 ay-1 sene evvel keşfettim bu markayı ve yaptıklarını. Daha çok ev içinde kullanılabilen mobilya ebatlarında ve tarzlarında humidor yapıyor. Bunun yanında özel ölçülere ve isteklere göre ve lounge'lara yönelik de oldukça başarılı çalışmaları var. Nuesch bu humidorudönüştürürken 12mm kalınlıkta sedir kullanmış. Normal kapağın arkasında iki adet sızıntıyı önleyici contalı cam kapak mevcut. Böylece LED ışıklarıyla aydınlatabildiğiniz purolarınızı arzularsanız, dolapla beraber sergileyebiliyorsunuz. Nemlendirmeyi Nuesch, kendi geliştirdiği ve iki sene de garanti verdiği bir nemlendirme sistemi ile sağlıyor. Dönüşümü tamamlanan humidorlar, en az iki hafta denendikten sonra sahibi ile buluşuyor. Yaklaşık 500 puro kapasiteli humidor, SFr.4,800.- civarında.

Adorini'yi çoğumuz zaten yakından tanıyoruz. Her boy ve tarzda kaliteli humidorlar yapan markanın ya bir humidoruna denk gelmiş yada kullanmışlığımız vardır. O da, çok kısa bir süre evvel piyasaya, Nuesch'ün yaptığına benzer, hatta fazla benzer, bir yemek dolabı humidor sundu. En büyük farkı, humidorun dış çeperinin, ve kapak içinin eski sedir puro kutu parçaları ile kaplanmış olması. 3 farklı bölümü olan ve Cigar Haven(içeriğe dahil) ile nemlendirmesi gerçekleştirilen humidorda ayrıca sürgülü sehpa ve aksesuar çekmecesine sahip. Yine dolap, iç kısmı ispanyol sediri ile kaplanarak humidor haline getirilmiş. Fiyatı USD 3000.- olarak belirlenen humidorun resmi tanıtımı, yaklaşan Habanos Festivali'nde gerçekleştirilecek

Bu tarz dönüşümler neticesi ortaya çıkan humidorlara bayılıyorum. Klasik , ahşap ile kaplanan, 7-8 kat cilalı humidorları da tabii ki sevmeme rağmen, böyle dönüşümler aslında, herhangi bir kutuyu yada dolabı, doğru şekilde ve doğru malzeme kullanılarak humidora çevirebileceğimizi hatırlatıyor ve farklı olanaklar fikirler çağıştırıyor. Daha evvelki makalelerimden birinde bahsettiğim Ammodor da aynı şekilde. Siz ne dersiniz?

 

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page