top of page

Mühim konu mühimmat!

Askere gitmiş olanlar yada herkesten türlü türlü askerlik anısı dinlemiş olanlar bile bilirler; mühimmat çok mühim ve değerlidir. O sebepledir ki, askere kısa dönem gidenlerimiz, ya hiç ateş edemeden, yada en fazla 3 mermi ateş ederek dönmüştür. Yine o sebepledir ki, askerlikte sürekli yer değiştiren ben, bir kısa dönem olarak, 12 kere ateş ettim, diye bahsettiğimde şaşıran arkadaşlarımın sayısı fazlaydı.

Mühimmat önemli dedik ama, neticede, sarf malzemesi. Kullanılıyor bitiyor, geriye de mühim mühimmatı taşıyan, boş mühimmat kutusu kalıyor. E içindeki mühim malzeme bitince de, boş kutu pek fayda etmiyor. Halbu ki, bu boş kutu iki önemli özelliğini korumaya devam ediyor; su ve hava sızdırmazlığı. Bu makalede bahsetmek istediğim firma da, kutunun bu iki önemli özelliğinden yola çıkarak, bu boş, metal kutulara, eski mühimliğini kazandırma yoluna gitmiş. Tabii ki, içine yine mühim birşeyler koyarak; purolarımızı.

Firmanın ismi, Ammodor. Ammunition(Muhimmat) ve Humidor kelimelerinin birleşiminden oluşuyor ve bu noktadan itibaren tahmin edebileceğiniz gibi, eski mühimmat kutularını, humidora dönüştürüyor. 1998 yılında, Amerikan ordusunun ıskartaya çıkarttığı, M2A1 mühimmat kutusunu dönüştürerek başladıkları maceraya, türlü türlü metal ve ahşap mühimmat kutularını, humidor dönüştürerek devam ediyorlar. Kendi dönüştürdükleri kutuların yanında, sizin elinizde mevcut olan eski mühimmat kutuları için de çalışmalar yapıyorlar.

 

Kısa bir süre öncesine kadar en ufak boyu, 25-30 puroluk metal mühimmat kutusuydu. Şimdi yeni en ufak boyunu, plastik askeri ilk yardım çantasını da ürün gamına katarak, 10’lu Xikar Seyahat Humidor’una benzer bir humidor oluşturuyor. Tabii ki bunun içi diğer Ammadorlar gibi sedir değil ve Xikar gibi sünger kaplama.

Fikir olarak ilk andan itibaren çok hoşuma gitti. Bir kere oldukça orijinal bir fikir. Bunun yanında, kullanılabilirlik anlamında da, özellikle, kampa yada ava giden ve purosunu yanında götürmek isteyenler için, hem konsepte uygun, hem de purolar için korunaklı bir taşıma yöntemi.

 

Ammodorların fiyatları, en ucuzu USD 79.-(İlk Yardım Çantası) ve en pahalısı USD 2,000.-(Stinger Füze Çantası) olmak üzere değişiyor. Ama anladığım kadarıyla, bu fiyatlar yarın ellerine geçirdikleri farklı boyutta bir mühimmat kutusu olursa, kolaylıkla aşağı yada yukarı yönlü değişebilir. Tabii kutulara, higrometre, nemlendirici, tepsi vs. gibi ekstralar istediğinizde de, fiyatlar değişebiliyor.

Dedim ya, fikir olarak çok ilgimi çekti. Ben de kalktım aşağıdaki gibi, aynı malzemeleri kullanarak, elimdeki iki eski mühimmat kutusunu, Ammodor yaptım. Benim kutularım da M2A1 mühimmat kutuları, yani Ammador’un ilk dönüştürdüğü kutudan. Sonrasında, içine uyacak sedir kutuyu yaptırmaya geldi. Onu da Bursa’da Mehmet Marangoz’dan Özgür Usta ile yaptığımız istişareler sonunda tamamladık. Kutuya el Lector logo işlemesini ise, özellikle silah üzerine işleme yapan bir arkadaşım yaptı. İkisine de yardımları ve yönlendirmeleri için teşekkür ediyorum. Sonuçta ortaya aşağıda gördüğünüz Ammadorlar çıktı.

Siz de bence, evde atıl duran herhangi bir kutuya farklı gözlerle bakmaya başlayabilirsiniz. Atmadan önce, tekrar farklı bir amaç için kullanılabilirler mi, bir düşünün. Eğer bir humidor özelliği verebilirseniz, super olmaz mı?

 

Keyifli tüttürmeler.

bottom of page