top of page

Puro Keyfini Artırmak İçin Öneriler

Her yiğidin bir yoğurt yiğişi vardır diye boşuna söylememişler. Her bir kişinin de eminim puro tüttürürken kendine has dikkat ettiği noktalar, kendine ait ritüelleri vardır. Fakat ben bu yazıda, kimsenin ritüellereine yada yoğurt yiğişine karışmadan, genel olarak purodan aldığınız keyfi artırmaya yönelik birkaç öneride bulunmak istiyorum. Zira, bu önerilerin, ritüellerinizi bozmanın aksine, aynı tüttürüş tarzından daha fazla haz almanıza yardımcı olacak, diye inanıyorum. 

Kuru Tadım - Cold Draw

Her ne kadar elimize aldığımız puroyu, hemen kesip, yakmayı düşünsek de, biraz ağır olmakta fayda var. Hemen yakmanın tersine, yakmadan önce, puroyu dudaklarımızın arasına götürüp, bir iki kere tüttürür gibi çekmek, yaprakların tüttürme sırasında bize sunacağı aromalar hakkında biraz fikir verebilir. Her puro, kuru tadımda ortaya çıkarttığı aromaları yandıktan sonra vermeyebilir. Fakat aradaki o farkı görebilmek ve anlamaya çalışmak, puronuzu daha iyi değerlendirmenizi ve bunun sayesinde purodan daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır. Bunun başka bir avantajı da, puronuzun içinde hava akışını etkileyecek olumsuz bir durum olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olmasıdır.

kuru tadım.jpg
Retrohale.jpg

Burundan Verme

Diğer makaelelerden hatırlarsanız, puronun hem tadından, hem de aromasından sıklıkla bahsettim. Ayrıca bunların ayrıştığı noktaları da elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım. Tat, tahmin edersiniz ki, dumanın dilimizde ve damağımızda oluşturduğu his, aroma ise burunda ve genizde bıraktığı his. Maalesef, okuduğum yazılardan yola çıkarak, dünyadaki insanların sadece %15'i çok kompleks tatları ayırt edebilecek düzeyde biyolojik bir dil yapısına sahip. Fakat burun öyle değil, burun aromaları ayırt etme konusunda ve aldığı kokularla hafızayı uyarma konusunda, her insandaki en etkin organ. Bundan yola çıkarak, çoğu tüttürenin yaptığı, dumanı ağızda tutup geri üflemeye ek olarak, aynı dumanı burundan geri vermek, puronun size vermesi gereken aromaları daha iyi algılamanızı sağlayacaktır. 

Puronuzu Döndürün

Bu konuya evvelki bir makalede detaylı bir şekilde değinmiştim. Puroyu döndürmek, ısının puronun yanan ayak kısmına, ısının eşit yayılmasını ve puronun "canoeing" gibi muhtemel yanma sıkıntısı yaşatmasının önüne geçmesine yardımcı oluyor. Özellikle sona yaklaşıldığında bu konuya özen göstermek, size daha az sıkıntı yaşatacaktır. 

Puronuzu Dinlendirin

Puro biliyoruz ki sigara gibi haldır huldur içilen birşey değil. Aksine, kendine has bir tarzı var. Bu tarza, çok harlı tüttürmemek de dahil. Hatta önemli bir bölümünü oluşturuyor. Nedeni basit, sigaranın tersine, puronun yaprakları bize çok farklı tatlar ve aromalar sunuyor. Fakat, çok harlı tüttürülen puroda, yüksek ısıdan dolayı, maalesef bu tatlar ve aromalar acılaşarak, çok farklı bir tat oluşturuyor. Bu yüzden, hem kendinizi, hem de puronuzu arada bir dinlendirmek elzem. Tüttürmenin kaba kuralı, dakikada bir kez tüttürmek olarak kabul ediliyor. Üç aşağı, beş yukarı bu kuralı uyguladığımız takdirde, hem puronuz çabuk bitmeyecektir, hem de harlı yanma riskini asgariye çekmiş olacaksınız. 

Rest.PNG
ters_yön.jpg

Ters Yöne Girin

Garip bir tabir kullandım ama gerçekten yapacağınız bu. Bazı purolar tüttürme sırasında hiç ummadığınız acı tatlar oluşturabilirler. Bunun nedeni, harlı tüttürme, sönen puroyu tekrar yakmanız olabilir. Sönen puro tekrar tabii ki yakılır ama puronun külünün düştüğü kısımda oluşan yanık ve kömürleşmiş tattan kurtulmak adına, tekrar yakarken, hafifçe terse, dışa doğru üflerseniz, biraz olsun bu acı tatları bertaraf etmiş olursunuz. 

Uygun Bir Eşlikçi Seçin

Son olarak, puronuzdan aldığınız keyfi artırmak tabii ki, yanına uygun bir içecek seçerek de gerçekleşir. Bu illa alkollü içecek olacak diye bir kural yok. Kahve bilinen ve sevilen bir eşlikçi olsa da, son zamanlarda farklı yerlerde çay ile tadımlar da gerçekleştiriliyor. Tabii ki, viski, konyak, rom da seçilebilecek eşlikçilerden. Burada dikkat edilmesi gereken husus, eşlikçilerin puronuzla çok farklı bir profile sahip olmamaları. Puronun ve içeceğinizin aromatik ve tat profilleri birbirini ne kadar az bastırır ve ne kadar desteklerse, ikisinden de alacağınız keyif o kadar artacaktır. 

Bu yukarıda paylaşmaya çalıştıklarım, her ne kadar basit noktalar da olsa, arkadaş ortamında, hemen hemen her puro tüttürdüğümde, üzerinde soru aldığım ve üzerinde konuştuğumuz konular. Bu yüzden de hepsini, tek bir yerde toplamak istedim. Tabii ki purodan alacağınız keyif daha birçok farklı noktaya bağlı olabilir ama anlattıklarımı bile göz önünde bulundurduğunuzda, eminim puronuzdan aldığınız keyfi artıracaktır. 

Keyifli tüttürmeler...

Pairing.PNG
bottom of page