top of page

Yükselen Değer Nikaragua

 

Gün ve gün artan haklı popüleritesi ile, Nikaragua tütünü ve bu tütünden yapılan purolar, git gide, ben dahil, puro meraklılarının baş tercihlerini oluşturuyor. Bunu hem yapılan değerlendirmelerde aldıkları ilk sıralardan, hem defarklı markaların bu tütünü kullanarak çıkarttıkları Nikaragua seri purolarından rahatlıkla anlayabiliriz. Benim de ufak bir analizini yaptığım, 2014'ün en yüksek puanlı 25 puro listelerinde de, Nikaragua purolarının sayısı oldukça fazlaydı. 

 

Maalesef, hem politik olaylar, hem de doğal afetler, defalarca, ülkenin Esteli ve Jalapa Vadisi'nde yetişen kaliteli, aromatik tütününün hakettiği yere gelmesini engellemiş. Nikaragua, Küba tohumlarının, Küba dışında yetiştirilebilecek en iyi ikinci ülke olarak adlediliyor. Bu sebeple, tütünün birçoğu, Küba'dan kaçak olarak getirilmiş tohumlar kullanılarak yetiştiriliyor. Habana 2000 Corojo Hibrid tohumu bunlara bir örnek.

 

Jalapa Vadisi'nin yumuşak hava yapısı, kumlu toprağı, yetişen tütünün diğer bölgelere nazaran daha yumuşak ama yoğun ve tatlı bir aromaya sahip olmasını sağlıyor. Parlak ve elastik yapısı ile en iyi sargı yaprakları bu bölgede yetişiyor.

 

Esteli'nin sıcak, nemli havası ve daha yoğun toprak yapısı ise, yetişen tütünü, daha baharatlı ve sert bir yapıya sokuyor. Buradaki tütün ise daha çok sargı ve bağlayıcı yaprak için kullanılıyor.

 

Son olarak, hem sertlik hem de aroma olarak yukarıdaki iki bölgenin orta ayarında tütün yetişen Condega bölgesi tütünü mevcut ki, bu tütün de yine daha çok dolgu ve bağlayıcı tütün olarak kullanılıyor.

 

Nikaragua, ülkede kaliteli sargı yaprağının yanında, hem aynı kalitede dolgu, hem de bağlayıcı yaprak yetiştirilebilldiği için, Küba'ya tek örnek gösterilen ülke olarak karşımıza çıkıyor. Bununla beraber, Nikaragua tütünü oldukça sert bir tütün olduğunu unutmamız gerek. Dolayısıyla, sert puroları sevenler için birebir. Harmanını biraz sert yapmak isteyen diğer ülke markaları da ya dolguda, yada sargıda genelde bu yaprağı kullanıyorlar.

 

Nikaragua purosu bazen gerçekten ağır gelebilirken, harmanında Nikaragua tütünü olan purolar hoş bir tat bırakabiliyorlar. Benim lezzet olarak kesinlikle tavsiye edebileceğim bir tür, mutlaka deneyin derim. 

bottom of page