top of page

Churchill aşkına!

Bekledim, bekledim… aynı sizler gibi ben de her sene sonu olduğu gibi, hem Cigar Journal’ın, hem de Cigar Aficionado’nun 2014 ilk 25 purosunu sıralamasını bekledim. Neticede çok önce Cigar Journal, sonrasında da etap etap Cigar Aficionado listelerini kısa bir süre önce tamamladılar ve puro severlerin gözleri önüne serdiler. Ben de listeleri aldım ve kısa bir analize tabii tuttum.

 

Karşılaştırmada ilk göze çarpan birkaç detay var:

 

  • İki listedeki puroların, bir tanesi hariç, markaları aynı olsa bile vitolaları farklı. Aynı seçilen sadece Rocky Patel Royale Toro olmuş. İlginçtir ki, anlayamadığım bir sebeple bunda da yaprakların yetiştikleri yerler farklılık gösteriyor. 

  • Küba purolarının kalitesi tartışılmaz gibi gözükse de, artık diğer ülke puroları da oldukça fazla tercih ediliyor. İki listede toplam sadece 5 tane Küba purosu mevcutken, Nikaragua ve Dominik Cumhuriyeti puroları listede baskın bir halde.

  • Nikaragua ve Dominik Cumhuriyeti’nde yetiştirilen yapraklar hatırı sayılır derecede farkla hem sargı, hem bağlayıcı, hem de dolgu yaprak olarak revaçta. Hatta Nikaragua bu konuda Dominik’in önüne geçmiş bile. Tahminim Küba’yı tahtından edecekse Nikaragua edecek gibi duruyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdakiler bariz ortaya çıkan, su götürmez noktalar. Bunların dışında, özellikle dolgu yapraklarda, çok fazla harman kullanılmadığını farkettim. Her iki liste de harmanlanmış olarak kullanılan dolgu yapraklar %30 civarında. Anlaşılan, aromayı belirleyen Ligador’lar tek yerden gelen yaprakların oluşturduğu aroma ve tatdan oldukça memnunlar.  Burada da yine Nikaragua’dan gelen yaprakların oranı %40 oranıyla başı çekiyor. İki listede de Dominik Cumhuriyeti’nden gelen yapraklar %20 ile farklı ülkelerden harmanlanmış olanların gerisinde 3. pozisyonda.

 

Bu arada, dolgu yaprakların dağılımında ne kadar belli bir tarafa yoğunlaşma olsa da, sargı yapraklarda bu dağılımın her iki listede de ülke bazında daha eşit olduğunu görüyoruz. Hatta hem Cigar Journal’ın, hem de Cigar Aficionado’nun sıralamasındaki purolarda Nikaragua ve Ekuador sargı yaprakları 7’şer kere kullanılmış ki bu da yine %30 gibi bir rakama tekabül ediyor. Bu da yine, Nikaragua’nın sargıda ilk tercihlerden biri olarak akla gelen Ekuador’un tahtına oynadığının göstergesi.

 

Vitola olarak karşılaştırdığımızda ise, herhangi bir vitolanın iki listede de özellikle ortaya çıktığını söylemek zor. Sıralamada her tercihe hitab eden bir tane bulmak mümkün.

 

Sonuç olarak, yine tercih puro severin. Tüttürdüğünüz purodan alacağınız keyif, buradaki puanlamayla her zaman doğru orantılı olacak diye bir kaide yok, aksine, siz de kendi ilk 25 listenizi oluşturabilirsiniz ve bundan çok farklı birşey ortaya çıkabilir.

 

Lakin, her iki listenin de ortaya koyduğu birşey var ki, Nikaragua puro üretiminde ve yaprak kalitesinde bu sene oldukça revaçta ve bundan sonra bence artarak da devam edecek gibi gözüküyor. Aksi halde mesela Davidoff, Nikaragua diye bir seri çıkartmazdı.

bottom of page