top of page

Kuru Tadım

21.08.2019

Yine kafanızı dinleyecek bir vakit buldunuz ve bir puro eşliğinde keyif çıkartmak istediniz. Humidorunuzdan puronuzu seçtiniz, köşenize geçtiniz ve ritüele başladınız. Tabii ki önce puroyla bir bakıştınız. Puronuzu, herşey yolunda mı diye bir süzdünüz. Yırtığı, çatlağı vs. var mı diye gözden geçirdiniz. Belki puroyu hafif burnunuza tutarak bir kokladınız. Sıra geldi, tüttürmeyle aranızdaki son adıma. Makasınızı elinize aldınız ve puronuzun cap kısmını dikkatlice kestiniz. İşte tam bu noktada, gözden kaçabilen ama oldukça keyifli ve yararlı, bir basamak daha var. İngilizcede Dry(Kuru) yada Cold(Soğuk) Draw tabir edilen, benim Kuru Tadım olarak adlandırmayı tercih ettiğim bir basamak. 

Kuru_Tadım_1.png

Peki ne oluyor kuru tadımda? Aslında çok basit. Kestikten sonra ama yakmadan evvel, tüttürürmüş gibi, bir iki nefes çekiyorsunuz puronuzu. Çoğumuz aslında bunu, yaprakların arasından düzenli hava geçiyor mu, yoksa bir tıkanıklık var mı, diye bakmak için yapıyoruz. Tıkanıklık ile nasıl başa çıkabileceğinizden farklı bir makalede bahsetmiştim. İşte tam bu sırada dikkat edebileceğiniz bir diğer nokta aldığınız aromalar.

Bazı purolar, yakmadan önceki kuru tadımda, kendileri hakkında bir fikir verebiliyorlar. Özellikle baharatı bol purolar, kuru tadım esnasında kendini baskın şekilde belli edebilirken, daha hafif aromalı purolar nötr kalabiliyorlar. Aynı şekilde, daha tam olarak olgunlaşmamış puroların kuru tadımında, fazlaca amonyak yada diğer agresif aromalar ön plana çıkabiliyor. Bazı durumlarda ise, kuru tadımda aldığınız aromalar, kendini puroyu yaktıktan sonra göstermeyebiliyor.

Kuru tadımın bir diğer avantajı da, eğer yaprakların nereden geldiğini ve harmanın detaylarını biliyorsanız, ileriki tüttürmelerinizde, üç aşağı beş yukarı, ne tarz aromalar ile karşılaşabileceğinizi de kestirebilirsiniz. 

Yani kısaca, puronuzu yakmadan evvel, bir iki kere çekerek kutu tadım yapmak ve puroda bir tıkanıklık var mı yok mu diye bakmak zarar değil, yarar getiriyor.

Siz de bu konudaki tecrübelerinizi aşağıda paylaşabilirsiniz. 

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page