top of page

Kapasite Meselesi

 

- Cohiba’nın yeni çıkan Limited Edition’ını denedin mi?

- Evet, Davidoff’un da yeni Churchill serisi çıktı.

- Gerçekten çok hoş bir tadı var, RyJ Short Churchill alırken, bir kutu onun da Petit Corona’sından aldım.     Şimdi asıl Anejados’lardan toplamak lazım birer kutu.

- Doğru, yaz stoğumuz tamam. Tamam da senin humidor 50-60 civarında puro almıyor muydu? Bir de için de olanlar…

- Yok, alırken 100’lük diye aldım ben….

 

Buna benzer bir konuşma eminim sizin de başınızdan geçmiştir yada puro alırken aklınızdan, humidorunuzun kapasitesine göre, benzer bir hesaplama yapmak zorunda kalmışsınızdır. Tabii, purolarla beraber her seferinde yeni bir humidor almak gibi bir alışkanlığınız yoksa. Peki humidorlar gerçekten de üretici verdikleri kapasitelere kadar puro alabilir mi? Yada verilen kapasiteye kadar doldurmak doğru olur mu?

 

Öncelikle göz önünde bulundurmamız gereken birkaç nokta var. Birincisi üreticiler humidorlarının kapasitelerini verirken, tek tip puro üzerinden verirler ve ikincisi, çoğunlukla bu puronun da vitolası görece küçük ebatlara sahip olan Corona(takribi 5inch x 42 yüzük) olmasıdır. Aksini düşünürsek, 100 puro kapasitesi verilen ve anca 100 adet Corona ile doldurabildiğiniz bir humidora, aynı şekilde niye 100 adet double corona sığdıramadığınızı uzun uzun düşünebilirsiniz.

 

Bunun yanında diğer soru da; kapasitesi 50 yada 100 olarak verilsin, farketmez, verilen bu kapasiteye göre, humidorunuzu tamamen doldurmak doğru mudur?

 

Aklına koyup bunu yapmak isteyenlerle, yine dikkat etmeleri gereken bir, iki nokta paylaşmak istiyorum. Malum, humidorun baş sebebi değerli purolarımız için dengeli ve uygun ortamı yaratmak ve saklayabilmek. Bunun için en önemli değerlerden biri nem ve nem havada ihtiva edilen birşey. Kapağı kapanıyor olsa bile tıka basa doldurduğunuz bir humidorda da içinde nem barındıracak hava ne kadar kalır, bir tahmin edin. Bir de o kalan havanın humidorun içinde dolaşabilme ve nemi dağıtarak, her puroya ulaştırabilme kapasitesini düşünün. Bunun ne kadar zor hatta imkansız olduğunu söylemeye gerek yok, hele de nemli havanın yükseldiğini ve humidorun üst taraflarında toplandığını da hatırlarsak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu şekilde doldurduğunuz bir humidorda halen hava kaldıysa, maalesef, sadece üst sıralardaki purolarınızı belli oranda nemli tutabilecektir. Alt sıralardakiler  yada  aralarda kalanlar için en doğru tabir, altta kalanın canı çıksın, olacaktır. Lise yıllarında, benim de çok sevdiğim, uzun eşek oynayanların yakından bildiği bir durumdur tahminimce.

 

Yukarıda paylaştığım üç örneği kendimce değerlendirdiğimde;

 

1. Numaralı resimdeki humidor hem özensiz hem de tıkabasa doldurulmuş. Bir humidoru bu kadar düzensiz tutmak hem purolarınızın sağlığı açısından, hem de bu işten aldığınız zevk açısından pek tatmin edici olmayacaktır. Bu gibi durumlarda en güzeli, humidorunuzun kapasitesini aşmayacak miktarda alım yapmanız. 

 

2 ve 3 Numaralı humidorlara baktıımızda da yine kapağı kapanıyor olsa da, içerinin çok fazla dolduğunu görüyoruz. Hele de son resimdeki purolar her ne kadar kalem gibi dizilmişse bile, her puronun neme maruz kalabilmesi için sık sık rotasyona tabi tutulmaları gerekir.

 

Bu yüzden daha evvel paylaştığım Puronuzun Muhafazası makalemde de bahsettiğim gibi, humidorunuzun en fazla 2/3’sini dolduracak şekilde kullanmanızı tavsiye ediyorum. Tabii ki bu rakam, humidorunuzun ebatları ve içine koyduğunuz vitolalara göre mutlaka değişiklik gösterecektir ama hacimsel olarak baktığınızda, hemen hemen bu oranı tutturmak yararlı olacaktır. Burada önemli iki nokta, humidorun içinde hem nemi tutacak miktarda hava olması, hem de o havanın dolaşımını sağlayacak bir hacimsel boşluk kalması. Bu miktarı sıcak ve soğuk havalara göre de ayarlamanız gerekebilir, zira, sıcak hava daha fazla nem tutarken, soğuk havanın nem tutma oranı daha düşük kalacaktır.

 

Aşağıda örnek olarak paylaştığım iki resimde ise, yukarıdakilere nazaran purolarınıza hem nem daha kolay ulaşacaktır hem de, fazlaca rotasyon yapmanıza gerek kalmayacaktır. İki resimde de görüldüğü gibi puro katları az olduğu gibi havanın sirküle olacağı miktarda hacimsel boşluklar da mevcut. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu şekilde ayarlanan bir humidordan kapağını açtığınız anda hem aldığınız koku, hem sonrasında tüttürdüğünüz puronun keyfi başka olacaktır. 

 

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page