top of page

Puronuzun muhafazası...

Artık içtiğimiz puronun ucuz olmadığını biliyoruz. Peki bu kadar para verdiğimiz purolarımızı uygun şartlar altında nerede muhafaza edeceğiz? Aslında iyi bir muhafaza sağlaycak türlü yol mevcut. Lakin, yapmışken herşeyi raconuna göre yapmakta da yarar var. Öncelikle nedir bu uygun şartlar? Purosuna ve içicisine göre çok ufak değişkenlikler gösterebilmesine karşın, ne sizi, ne puronuzu üzmeyecek en uygun şartlar 21 derece sıcaklık ve 70 derece neme sahip bir ortam olacaktır. Purolarınıza bu ortamı sağlayabildiniz takdirde purolarınız ne tadını ne de güzelliğini kaybedecektir.

 

Peki bu uygun ortamı nasıl yaratabiliriz? Dedim ya, türlü yol mevcut ama en doğrusu ve kabul göreni ihtiyaca uygun bir humidor almak. Humidor, içi sedir- ki iyisi İspanyol sediridir- dışı da genellikle farklı bir ağaçla kaplı olan ahşap bir kutu. Peki bu kadar kolay mı? Bu kadar kolay ama bir o kadar da zor. Neden? Piyasada o kadar çok farklı ölçüde, farklı fiyata humidor var ki, zor olan hangi humidor'un sizin için doğru olduğunu bulmak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Buna karar vermek için cevap vermeniz gereken bir sıra soru var. Bu sorular neticesinde cevap otomatik olarak ortaya çıkacaktır zaten. Yalnız, şunu bilmek gerekir ki, humidorlar ucuz değildir. Eğer çok kelepir olduğuna inandığınız bir humidor bulduysanız ve bu işi ucuza kapatabilirim diye düşünüyorsanız, bu, hem humidora, hem de içine koyacağınız değerli purolarınıza verdiğiniz paraları maalesef sokağa atıyorsunuz demek olacaktır.

 

Başta sormanız gereken sorulardan biri, humidorda ne kadarlık bir envanter tutmak istediğiniz. Puro içmeye yeni başladıysanız ve henüz büyük miktarlarda puro almıyorsanız, yada sadece gelen misafirlere vermek için evde puro tutuyorsanız, ufak çapta bir humidor size yetecektir. Humidorunuzun ebatı aynı zamanda hangi vitolalardada puro saklayabileceğinizi belirleyecektir. Çok büyük bir humidor alıp içini sadece birkaç puro ile doldurmak doğru bir yaklaşım değildir. Purolarınız için uygun ortamı, nasıl kapasitesinden fazla doldurduğunuz bir humidorda sağlayamazsanız, kapasitesinin çok altında olan bir humidor da sizi bu ortamı sağlamada zorlayacaktır. Humidorlar genellikle kapasitesinin 2/3'si dolduktan sonra uygun ortamı koruyabilmektedirler.

 

Kaç adet puro saklayacağınızın cevabını ve ebata karar verdiniz. Şimdi humidorunuzun nerede duracağına karar verin. Herkesin gözünün önünde mi, yoksa sadece sizin bildiğiniz ve gidip puro alacağınız zaman yüzünü göreceğiniz bir yerde mi? Ortada duracak bir humidorun, şekil itibari ile de evinizle uyum sağlaması gerekir. Bu durumda seçeceğiniz humidor, göze hoş gelen ve mobilya humidor olarak da tabir edilen humidorlardan olabilir. Diğer durumda humidorunuzun görünümünün takdir edersiniz ki çok önemi olmayacaktır.

 

Boyuna ve duracağı yere karar verdik. Şimdi de, humidor alırken dikkat edeceğiniz birkaç püf noktasına geldi sıra. Birincisi, humidor aldığınız yer. Humidorunuzu puro aksesuarları konusunda uzman olduğuna inandığınız bir yerden almanızda, doğru yönlendirilmeniz ve kaliteli bir humidor almanız açısından yarar var. Satıcı size humidorları göstermeye başladığında bakacağınız ilk husus, iç sedir ve dış kaplamanın kalınlığı. Kaliteli bir humidorun iç sedir kalınlığı takriben 6mm ve üzeri, dış kaplaması da takribi 19mm ve üzeri olacaktır. Kalınlık ne kadar fazla olursa, humidorunuzun içindeki hava dışarıdan o kadar az etkilenecek ve purolarınız o kadar güvende olacaktır. Bu yönden önemli olan bir diğer özellik, humidor kapanırken ne kadar sıkı kapandığıdır. Sıkı kapanan bir humidor, hava akımını azaltacağından iyi bir izolasyon sağlayacaktır. Bunu anlamak için humidorun kapağının tam kapandığı sırada bir hava direnci olup olmadığına dikkat edin. Bunu Mercedes'in kapısını kapatmakla, kuş serisinden bir arabanın kapısını kapatırken ki hissedeceğiniz farka benzetebilirsiniz.

 

Humidorun kapağını tutan menteşeler de humidorun önemli birer parçası. Çok gevşek, sallanan, ses yapan yada zayıf gözüken menteşeler humidorun ağırca olan kapağını tutmakta zorlanabilir. Aynı zamanda menteşelerin, humidorun nemli ortamından zarar görmeyecek ve paslanmayacak malzemeden üretilmiş olduğundan emin olun. Kaliteli humidorların çoğunun menteşi artık humidorun iç kısmında ve bazılarında altın kaplama olarak bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak da aldığınız markanın garanti süresine bakmayı unutmayın. Piyasadaki kaliteli humidorlar genellikle ürünlerine ömür boyu garanti veriyorlar.

 

Yukarıdaki sıralananlara dikkat ettiğimiz sürece, rahatlıkla kendimize uygun bir humidor bulacağımıza inanıyorum.

 

Şimdi göz zevkiniz için aşağıda birkaç kaliteli humidor markası paylaşıyorum:

 

 

 

 

Unutmayın; aslan yattığı yerden belli olur. Sizin de purolarınızı muhafaza ettiğiniz yer hem sizin, hem de purolarınız hakkında oldukça fazla ipucu verecektir.

bottom of page