top of page

İsviçre Şampiyonu

Gabriela ile ilk tanışmamız Dünya Puro Tüttürme Şampiyonası finalinde Split'de olmuştu. İsviçre'de de aktif olarak eleme turlarına katılan Rumen asıllı  ama Basel'da yaşayan Gabriela o sene finale, kazanan olarak gelememişti ama 2018 yılının finalinde Split'de, İsviçre'yi, en uzun kadın tüttüren olarak temsil etmek için katılıyordu.

Puro tüttürmeye eski bir arkadaşı sayesinde, biraz da merak ederek başlayan Gabriela, bugün puro dünyasında kadınların daha fazla yer edinmesini istediğini dile getiriyor. Buna katkı olmak için de Split sonrası, hali hazırda her hafta bir araya gelerek, beraber tüttürdüğü arkadaşlarıyla bir Kadın Puro Kulübü açmak için kolları sıvamış.

Erkeklerin, grup halinde puro tüttüren kadınlara hala biraz çekimser baktığını söyleyen Gabriela, "Puro içen kadınlar maalesef günümüzde, çoğunlukla erotik bir şekilde tematize ediliyor, biz biraz da bunu kırmaya çalışıyoruz" diye ekliyor.

"Sıkça başıma gelen birşey de, yeni bir dükkana girerek puro almak istediğimde, kocamın ne tarz purolar tüttürmekten zevk aldığının sorulması. Kendim için istediğimi söylediğim de, ister istemez, yine şaşkınlıkla karşılaşabiliyorum." diyor Gabriela.  Sıkı bir Cigar Journal​ takipçisi olduğunu ve dergideki puro değerlendirmelerine göre de purolarını seçtiğini söylüyor.

Arkadaşlarıyla sıkça Basel'deki Les Trois Rois Hotel'in puro lounge'da en sevdiği vitola olan Lancero tüttürmeyi seven Gabriela, ayda ortalama 10 puro tüttürüyor. Hem yemeklerinin, hem kokteyllerinin, hem de servisin iyi olduğunun altını çiziyor. Basel'ı ziyaret edeceklerin ve puro tüttürmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken biryer olduğu söylüyor.

Gabriela Kovacs

Dünya Puro Tüttürme Şampiyonası gibi birçok puro organizasyonuna katıldığını, puro hakkında daha fazla bilgi edinmek için tatillerini Karibik etrafında ayarlamaya çalıştığından bahseden Gabriela, puro tüttüren insanların birbirine daha açık olduğunu ve daha çabuk kaynaştığına inanıyor. Gabriela'ya bu sene İsviçre Kadın Şampiyonu olduğu, Puro Tüttürme Şampiyonası ile nasıl tanıştığını soruyorum; "İlk olarak beş sene evvel, o zamanki partnerim ile Bad Ragaz'a yaptığımız bir seyahatte şans eseri haberdar oldum. İlk o sene zevk için katıldım. Ancak 3 sene sonra tekrar Facebook'da denk geldiğim yarışma için bu sefer özel olarak Bad Ragaz'a gittim. Bu sene de, hem seçtiğim puronun, hem de biraz şamsımın yardımıyla kadınlar kategorisinde birinci, genelde de ikinci en uzun süre tüttüren oldum". Şampiyonanın puro tüttürenler için, hem insan tanıma adına, hem atmosfer adına biçilmiş kaftan olduğunu dile getiren Gabriela, artık her sene, hem İsviçre, hem de Split organizasyonlarına katıldığını belirtiyor. 

Bütün puroları sevdiğini söyleyen Gabriela, yeni dünya purolarından gün geçtikçe daha fazla denediğini söylüyor. Organizasyonlarda tanıştığı puro üreticilerinin purolarını özellikle denemeyi ve hemen fikir paylaşmayı da ihmal etmediğini belirtiyor. "Neticede herşey damak tadı, Küba da olsa, yeni dünya purosu da olsa, keyif veriyorsa, tüttürmek en güzeli".

bottom of page