top of page

Külünüzdeki beyaz noktalar nedir?

Humidorunuzdan, keyif için güzel bir puro seçtiniz ve tüttürmeye başladınız. Bir süre sonra, kül ile henüz yanmamış yaprağın sınırında, ki bazen külün üzerinde de kalabilir, iğne başı kadar beyaz noktacıklar olduğunu farkettiniz. Eyvah, bunlar yoksa çatlamamış böcek yumurtaları olabilir mi? Yok, yok, korkmayın, tabii ki değiller, ancak insan yine de merak etmeden duramıyor. Muhtemelen böyle bir görsele kimi zaman, siz de denk gelmişsinizdir, ancak bunda endişe edecek bir durum yok. Bu beyaz noktacıkların oluşumu ağırlıklı olarak iki nedenden dolayıdır.

Puro yaprakları hakkında konuşurken, hatırlayın, dişli diye bir tabir kullanırız. Gerçekte bu dişli yapı, yaprakların üzerinde oluşan ufak yağ kesecikleri olup, yaprağın üstünü ipeksi bir düzlüğün aksine, pürüzlü bir yapıya büründürüyor. En fazla dişli yapı özellikle Kamerun sargı yapraklarında karşımıza çıkarken, bu tohumdan yetiştirilen Orta Afrika yapraklarında da aynı yapı ile karşılaşmaktayız. İşte bahsettiğimiz beyaz noktacıkların ilk muhtemel nedeni olan bu kesecikler, ateşle temas etmeleri sonrasında külün üzerinde beyaz noktacıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak, gözle görünür dişli bir yaprak olmasa dahi, yine de bu beyazlıklar ara sıra oluşabilmektedir.

 

İkinci ana neden toprağın mineral yapısından kaynaklanmaktadır. Daha önceki makalelerim birinde paylaştığım gibi, magnezyum, yaprakların güçlü kalmasını ve kolay çürümemesini sağlayan bir element olmasının yanı sıra, külün beyazlığına da doğrudan etki etmektedir. Bu nedenledir ki bazı firmalar, purolarının külleri beyaz olsun diye toprağa magnezyum atarlar. Ancak, bu tür suni müdahaleler, fazlaca pullu kül oluşması ile kendini ele verirken, toprağın kendinden magnezyum zengini olması da bu noktacıklara neden olabilmektedir.

 

İçiniz rahat etsin, zira, her iki durumda da, bu noktacıkların puronun tüttürme kalitesine veya aromasına hiçbir olumsuz etkisi bulunmamasının yanısıra böceklerle de bir ilgisi yoktur. 

 

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page