top of page

Herşey Bir Doğumgünümde Değişti

Her SOTL puro endüstrisinde çalışarak puro sevdalısı olmuyor. Internet ve sosyal medya kanallarında da, puro tutkularını paylaşan, yeni SOTL ile tanışan, buluşan hatta kulüpler kuran bir SOTL da mevcut. Elif Hanım da (insta:air_elif) puroya olan düşkünlüğünü özellikle instgram hesabından paylaşan bir SOTL. Sağolsun beni kırmadı ve SOTL serisinin bir sonraki röportajına vakit ayırmayı kabul etti. 

Elif Hanım Almanya'da yaşıyor ve bir firmanın kalite kontrol bölümünde çalışıyor. Spor yapmaktan, kitap okumaktan zevk alan Elif Hanım, aynı zamanda mutfakta deneyler yaparak yeni tarifler yaratmayı seviyor. 

Kendisinin puro ile tanışması ve sonrası bir doğumgününde gerçekleşmiş. 4-5 yıl evvelki doğumgününe kadar sigara içicisi olan Elif Hanım için herşey, hediye olarak sunulan bir puro sonrası değişmiş. O zamandan bu zamana da ağzına bir sigara dahi koymamış. Şansına, puro lounge işleten yakın bir arkadaşı sayesinde, türlü purolar deneyerek, kendi damak tadını oluşturmuş ve geliştirmiş. Her bir puronun farklı aroması içinde kaybola kaybola, puronun verdiği iç huzurun keyfini çıkartmaya başlamış. 

Çoğunlukla kendi başına, bazen de arkadaşları ile tüttürdüğünü söylerken, arada bir puro loungeları gezdiğini de ekliyor. Lakin hala kadınların oldukça azınlıkta olduğunu belirtmeden de geçemiyor.

Etrafının artık kendisinin puro tüttürmesine alışık olduğunu ve kadın yada erkek, çevresindekilerle puro ve kültürü hakkında oldukça fazla fikir alış verişinden bulunduğunu söylüyor, Elif Hanım ve "Puro hakkında bildiklerimi paylaşmak, en az puro içmek  kadar keyif veriyor. Puro sayesinde birçok ilginç insanla tanıştım, puro değiş-tokuşu yaptık ve bilmediğim ama sevdiğim birçok puro denemedim ve humidorumda yerlerini aldılar" diye ekliyor.

elif1.PNG

Purosunu tatil günlerinde, haftasonlarında güzel bir havada terasında yalnız yada arkadaşlarını ağırlarken beraber tüttürmeyi tercih eden, mevsime ve havanın sıcaklığına göre haftada 3-4 puro tüttüren Elif Hanım'ın favori vitolası Robusto. "Olabildiğince yeni puro denemeye çalışıyorum. Arkadaşlarımın tavsiyelerini de dinliyorum. Küba puroları kalite olarak beni son zamanlarda hiç yanıltmadı. Belki hep bildiğim ve satacakları puroları da dikkatlice seçen yerlerden aldığım için. Küba'nın yerini ayrı da tutsa, yeni dünya puroları arasında da oldukça iyileri ve sevdiklerim var. Yeni aromlar tadabilmek hoşuma gidiyor" diyor.

elif2.PNG
elif3.PNG
elif4.PNG

Elif Hanım, puro dünyasında kendisini özellikle, puroların farklı, farklı aromalarının ve bunları keşfetmenin heyecanlandırdığını belirtiyor. Aynı zamanda puroyu bir tutku olarak görüyor ve puroyu ilk yaktığınız anda günün bütün stresinin, koşuşturmasının ve kargaşasının geride kaldığına dikkat çekiyor. Bu yüzden de, puro tüttürmenin bir tarzın ötesinde, bir gereklilik olduğundan bahsediyor. " Bir de doğru vitola puro tüttürüyorsanız, bu rahatlatıcı süreyi olabildiğince uzatabilirsiniz" diye devam ediyor.

Puro ile ilgili bilgilerini internetten ve Smokers Club dergisinden edindiğini ve el Lector Blog'u da takip ettiğini dile getiriyor ve yine olabildiğince puro organizasyonlarına katılmaya çalıştığını ve Ekim ayındaki Habanos Day için yerini çoktan ayırttığını belirtiyor. 

Son olarak, kadınların puro dünyasındaki yerini soruyorum. "Çok güzel bir soru. Puro dünyasının bilgi alış verişi ile büyüyeceğine inanıyorum. Ne erkekler kadınlara baskın, ne de kadınlar erkeklere baskın olsun, belli bir seviyede ikisinin de eşit olduğu bir platform olsun. Puro tüttüren bir kadının, erkekler tarafında domine edilen bir puro dünyasında, bir hanımefendi gibi davranması gerektiğine ve kadınların farklı yönlerinin ortaya çıkarılmasının gerekmediğine inanıyorum" diye cevaplandırıyor ve #idonthavetobenakedtoshowmyash (külümü gösterebilmek için çıplak olmama gerek yok) hashtagini paylaşıyor.

Ben de Elif Hanım'a bir kez daha vakit ayırdığı için teşekkür ediyorum.

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page