top of page

Puronuzu Zippo ile yakmak...

Ne meşhur sestir Zippo'nun o klik sesi. Metal menteşenin kapak açıldığında, kenarına vurarak çıkarttığı sesi, sinema sahnelerinin patlayıcısı bol sahnelerinden tutun da, en romantik sahnelerine, topla tüfekle dolu savaş sahnelerinden, en komik sahnelerine, herhalde hemen hemen herkesin aklına anında o sesin duyulduğu bir sahne gelecektir.

1932 yılında Georg G. Blaisdell'in bulduğu Zippo çakmaklar, malum rüzgarda sönmemesi başta olmak üzere, dayanıklılığı ve yanarken çıkarttığı kesif benzin kokusu ile meşhur. Tarihte herhalde bu kadar kendine haklı bir şekilde yer edinmiş başka bir çakmak akıla zor gelir, hatta bence yoktur da. 

Zippo Logo.jpg
Zippo Koleksiyon

Benim Zippo ile tanışmam, 1997 yılında Amerika seyahatimde Zippo koleksiyonuna başlmaya karar verdikten sonra, yandaki koleksiyonumdan belli bir bölümü gösteren resimde, alt raflarda arka tarafta gözüken ve üzerinde Amerika bayrağı fonunda bir kartal deseni olan modeli almam ile başladı. O zamana kadar hem filmlerde, hem de sokakta insanların çakmakları çıkararak o meşhur klik sesini duymak o kadar hoşuma giderdi ki, kendime ilk Zippo'yu aldığımda uzun yıllar hiç yanımdan eksik etmedim. Elimde çevirerek yakmak için bir kaç hareket de öğrenmiştim. Sonrasında, hep özel limitli yada belli temalardaki serileri toplayarak koleksiyonumu geliştirdim.

Lakin, biz puro sevdalıları için, sesi ne kadar güzel olursa olsun, iş puro yakmaya gelince, o meşhur Zippo'nun, maalesef kokusu nedeniyle, basit, plastik, tek alevli bir bütan çakmak kadar bile değeri kalmıyordu. Bu iş benim gerçekten canımı sıkıyordu. Zira bu durum, uzun yıllar yanımda taşıdığm Zippo mu, puro yakabileceğim başka bir çakmak taşımak için bırakmam anlamına geliyordu. Her ne kadar, Zippo geçmiş zamanda Blu modeli ile bütan çakmak pazarına oynamak istediyse de, o hiçbir zaman gerçek bir Zippo olarak değer kazanamadı. Dolayısıyla, puro ortamlarında herkes o meşhur klik sesinden vebalı gibi kaçtı. 

Zippo Blu.jpg

Taaaaa ki, bugüne kadar. Sonunda, Zippo inadı bıraktığı için mi, yoksa puro sevdalılarını da mutlu etmek için mi bilinmez, bu probleme bir çözüm üretti. Hem de, çok yakışıklı, bir o kadar da basit bir çözüm. Peki nedir bu çözüm? Bilen bilir, Zippo çakmakları doldurmak için, içindeki benzin haznesi çıkartılır ve o meşhur Zippo benzini, teneke kutusundan, haznenin içindeki pamuğun üzerine sıkılır. Sonrasında hazne tekrar yerine takılır ve ilk çakış ve o meşhur alev ortaya çıkar. Zippo, şimdi o benzin haznesini, şeklini değiştirmeden, pürmüz şeklinde yanacak şekilde bir çakmağa çevirmiş. Ayrı olarak satın alınabilen bu yeni bütan hazneyi, bilindik benzin haznesi ile değiştirince, o meşhur klik sonrası, pürmüz alevle yanan bir çakmak elde etmiş oluyorsunuz. Hem de %100 orijinal Zippo. 

Zippo Bütan İç Tekli.jpg
Zippo Bütan İç Tekli 2.jpg
Zippo Bütan İç Tekli 3.jpg
Zippo Bütan İç Çiftli.jpg

Ayrıca, kör istedi bir göz, Allah verdi iki göz misali, Zippo, çözümü üretirken iki alternatifli düşünmüş; bir alevli pürmüz ve iki alevli pürmüz model. Bu yeni hazne değişimi ile artık Zippo çakmaklar da, puro toplantılarında hakettikleri yeri alacaklar diye inanıyorum. Tabii bu yeni hazneli çakmakların, gerçek Zippo olarak kabul edilip edilmediğini de biraz zaman gösterecek. En azından o zaman kadar, purolarımızı tüttürmeden evvel o meşhur klik sesini duyabilirsiniz, şaşırmayın.

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page