top of page

Yeni humidorunuz, purolarınıza iyi bakabilecek mi?

Her puro severin en mutlu olduğu anlardan biridir; yeni aldığı humidorunu kutusundan çıkarttığı an. Aynı çocukluk yıllarında, hatta hala, doğumgünümüzde hediye paketi açtığımız an hissettiğimiz mutluluk gibi. Her ne kadar çocukluk yıllarında aldığımız oyuncaklara hemen pil takıp, tadını çıkartmaya başlayabildiysek de, aynı şeyi humidorumuz için söylemek pek mümkün değil. Değerli purolarımızı humidorumuza bırakmadan evvel, humidorumuzun onlara iyi bakabilecek durumda olduğundan emin olmamız gerekiyor.

 

Özellikle ahşap humidorlarımızı mutlaka İngilizcesi "Seasoning" olan bu işlemden geçirmemiz önemli. Peki neden? Aslında çok basit, purolarınızı uygun nemli ortamda tutabilmek için, önce humidorunuzun bütün ahşap çeperlerinin içine nem çekmiş olması ve kendini nemli ortamı yaratacak duruma getirmiş olması gerekir. Aksi taktirde, koyduğunuz hangi nemlendirme cihazı olursa olsun, purolarınız için nemli ortam yaratmak yerine, humidorunuzu nemlendiriyor olacaktır.

 

Bu hazırlama işini iki türlü yapabiliriz. İlki bana, ikincisine göre biraz uzun sürse de, daha emniyetli ve oldukça basit geliyor. Bunun için boş bir kaba saf su(ütü suyu bu iş için çok uygundur) dolduruyor ve bunu higrometrenizle beraber humidorunuzun içine koymanız yetiyor. Sonrasında yapacağınız kapağı kapatıp en az 24 saat beklemek. Bu süre zarfında humidorunuzun çeperleri nemi yavaş yavaş içine çekmeye başlayacaktır. 24 saat geçtikten sonra kapağı açtığınızda higrometrenizin gösterdiği oran önemli. Eğer %69-71 civarını gösteriyorsa, humidorunuz hemen hemen hazır demek, eğer bunun altındaysa, çeperlerin biraz daha nem çekmesi gerekiyor. Bunun için humidorunuzu bir 24 saat daha içindeki saf su ile bırakmanız lazım. Su azaldıysa yada bittiyse tazeleyin. Bu yöntemle boş humidorunuzun nem oranını %69-71 seviyesine hatta biraz üstüne getirdiğinizde(ki aslında humidoruna göre bu birkaç gün ile iki haftaya yakın bir süre alabilir) artık yavaş yavaş purolarınızı içine yerleştirebilirsiniz demek. Su dolu kabı çıkarın, nemlendirme cihazınızı doldurarak humidorunuza yerleştirin. Bu noktada ben bütün purolarınızı bir seferde koymak yerine, üçer üçer koymanızı tavsiye ederim, ki her seferde nem oranı yeni purolarla değişirse, ayarlayabilin. 

 

İkinci yöntem ise genellikle en başta, yada yukarıdaki yöntemin ikinci veya üçüncü gününde, humidorunuzun çeperlerini temiz, tüy bırakmayan bir sünger ve saf su kullanarak hafif nemlendirmek. Bu yöntem her ne kadar çeperlere direk su vermeniz nedeniyle daha kısa sürede humidorunuzu hazırlasa da, bana göre riskli ve çok dikkatli uygulanması gereken bir yöntem. Çünkü çeperleri saf sulu süngerle silerken, fazla sulandırmanız durumunda, ahşabın ileride dönme yapmasına, hatta çürümesine yada küflenmesine sebebiyet verebilirsiniz. Bu yüzden ben kendim açıkça ilk yöntemi tercih ediyorum.

 

Aslında bu iki yöntem dışında bir üçüncü yöntem daha var. Hali hazırda piyasada humidor hazırlama kitleri mevcut. Bunlardan en tutarlı, kaliteli ve benim de daha önce kullandığım Boveda Humidor Hazırlama Kiti. Boveda'nın çift yönlü nemlendirme tekniği ile humidorunuzu 14 gün gibi bir sürede purolarınızı içine koyabileceğiniz uygun şartlara getirebiliyorsunuz. 

 

Tabii unutmayın ki, yukarıdaki her üç yöntem için de geçerli olan en önemli nokta, nemi ölçecek olan higrometrenizin doğru kalibre edilmiş olması ve doğru ölçüm yapıyor olması. Aksi taktirde humidorunuzun hazır olup olmadığını anlamanız mümkün değil. Bu da tamamsa, artık yeni humidorunuzun paketini açabilirsiniz. 

bottom of page