top of page

Yaprak Dökümü...

 

Her güzel şeyin bir sonu vardır derler ama pek inanmak istemem. Gün gelir, bu bir aşk olur, gün gelir, bu sevdiğiniz bir dizi olur... Düşününce, biraz doğruluk payı olduğu da yanlış değil.

 

Geçen internette dolaşırken, yukarıdaki deyişe uyacak, okuduğum haberlerden ikisini sizinle paylaşmak istedim.

Bunlardan ilki, British American Tobacco aldığı bir karar ile, yılların puro ve pipo markası olan Dunhill'in artık bu piyasadan çıkacağı haberi. Piyasadan bu çıkışın yaklaşık 12 ile 18 ay arası bir süre alacağını tahmin ediliyor ve hazırlıklar tamamlanana kadar herşeyin eskisi gibi devam edeceği de ekleniyor. Reynolds American firması ile birleşecek olan British American Tobacco, Dunhill sigaralarının ise (ki bizi pek ilgilendirmiyor) piyasada kalacağını bildirmiş. 

 

Yazık, ne diyelim...

 

Buna benzer bir diğer haber ise Habanos'dan. İnternette dolaşan bir listeye göre, Habanos 2017 yılında, hem bazı markalarının belli vitolalarını kaldırıyor, hem de bazı markaların paketlemelerinde değişime gidiyor. Şimdi bunlara tek tek değinmek gerekirse;

 

 

- Bir puro tüttürücüsünün en çok sevdiklerinden Vegas Robaina maalesef, Don Alejandro 7 3/5 x 49 Double Corona vitolasını kaybediyor. Bu vitolanın kaybı, markada geriye sadece Hermosos No.4 (5 x 48) ve Pirámides (6 1/10 x 52) vitolalarını aktif bırakıyor.

 

- Bolivar Tubos No. 1 (5 3/5 x 42) ve Coronas Gigantes (7 x 47) vitolalarını kesiyor ve geriye sadece 6 aktif vitolasını bırakıyor.

 

- Hepimizin Romeo y Julieta'sı,  Cedros de Luxe No.1 (6 1/2 x 42) vitolasını piyasadan çekiyor. Bunun yanında, 5'li Petit Corona ve Petit Juletas da satıştan çekiliyor. Bunların satışı sadece "Dress Box" üzerinden yapılmaya devam edecek. Bitmedi, Los 3 Romeos olarak bilinen ve Romeo No.1, No.2 ve No.3 den birer adet bulunduran kutu da satıştan kalkıyor.

 

- H.Upmann, Petit Coronas (5 1/10 x 42) ve Hoyo de Monterrey Le Hoyo du Prince (5 1/10 x 40) vitolalarını piyasadan çekiyor.

 

- Tripa Corta olarak üretilen The José L. Piedra'nın Cremas line (5 2/5 x 40) ve Petit Cetros (5 x 38) serileri piyasadan kaldırılıyor.

 

Neyseki, bundan sonrakiler ağırlıklı paketleme ile ilgili değişiklikler:

 

- Monte Cristo, her ne kadar sadece paketleme değişikliği de olsa, 5 adet değişim görüyor. No.1 ve No.3'ün  10'lu kutuları iptal ediliyor ve 25'li kutularda satışlarına devam ediliyor. No.3 ayrıca 3'lü kutuda da satılıyor olacak. The Montecristo Petit No.2 ve Montecristo Tubos, 3'lü kutularını kaybediyor. Her ikisi de 10'lu ve 25'li kutularda satılmaya devam edecek. Ve son olarak No.4 ile aynı olan ama Tubo versiyonu diyebileceğimiz Montecristo Petit Tubos 10'lu kutularda artık satılmayacak. ve sadece 3'lü, 5'li ve 25'li kutularda satılacak.

 

Geldik markaların markası Cohiba'ya. Siglo V ve Coronas Especiales'in 5'li kutudaki satışları duruyor.

 

Bitmedi...

 

- The Punch Punch ve Punch Double Coronas 50'li sürme kapak kutudaki satışlarını bitiriyor ve sadece 25'li kutularda sunulmaya devam ediyor. Bununla beraber Punch Punch 10'lu Tubos kutusunu da koruyor.

 

- Partagás Coronas Senior' ın 3'lü kutusu ve Trinidad Coloniales, Trinidad Reyes ve Rafael Gonzalez Perlas'ın 5'li kutu satışları da iptal.

 

Habanos'un bu değişikliklerinin kesin bir tarihi yok ama 2017 süresince gerçekleşmesi bekleniyor. Tabii, tamamen hissedilmesi için, piyasadaki puroların da tüketilmesi lazım. Zira, halihazırda piyasaya sürülen ürünler geri çağrılmıyor. 

 

Şimdi bu konuya iki türlü yaklaşabiliriz diye düşünüyorum. 

 

Birincisi tabii ki üzülerek, ki bence ilk doğal reaksiyon bu olur. Ne de olsa, özellikle kaldırılan bazı vitolaların, çok sevenleri olduğunu biliyorum. İkincisi de, bu konuya, biraz fırsatçı bir yaklaşım gösterebiliriz. Şöyle ki, piyasadan çekilmekte olan vitolalardan elimizde varsa, artık değerleri artacak ve aynı şey piyasada olanlar için de geçerli olacak. Bu noktadan itibaren, bunu fırsat olarak değerlendirmek isteyenler de, yatırım olarak, direkt bu vitolalara yönelecek.

 

Ne türde yaklaşırsak, yaklaşalım, yine de elimizde son kalanları tüttürürken, bir daha aynısından tüttüremeyebileceğimizi bilmek, hepimizin içini biraz burkacaktır. 

 

Herkese keyifli tüttürmeler...

 

bottom of page