top of page

Xikar Ensõ

21.​11.2019

Sanırım yaklaşık üç sene evvel yine bu zamanlardı, XIKAR çok sevilen XO model kesicisini çıkarttığında. İçindeki dişli yapısı ile, iki yandan, simetrik olarak ve eşit güçte puronun cap kısmını, mümkün olduğu kadar zarar vermeden kesmesi ile oldukça takdir toplamıştı. 

Şimdi yine yılsonu civarı ve Xikar yeni ve benzer bir modelle karşımızda, Ensõ. 

Bu modelde de Xikar yine dişli bir sistem kullanarak, iki taraftan gelen giyotin bıçakların aynı anda, eşit güç vererek kesim yapmasını sağlamış. 

Xikar Ensõ

Ensõ, Zen Budizm'inde ki, dengeyi, uyumu, doğru yerde doğru hızla doğru hareket etmeyi; kendine güveni, devamlılığı ve zıtlığı anlatan bir kavram. Aynı zamanda sembolü ve anlamı da çember. Zen, içinde bulunduğunuz anın dolu dolu yaşanması, herşeyin farkında olarak, keyif, dikkat ve özenle yapılması anlamına geliyor. Bir nevi puro tüttürmeyle eşit sayılır. Ne diyor zaten usta oyuncu Ron Perlman, "Bazıları meditasyon yapar, ben puro tüttürürüm."; gayet açık.

Neyse, konuyu çok farklı yerlere taşımadan Ensõ'nun XO'ya göre olan farklılıklarından bahsedelim. Bir kere XO'daha daha ince bir profile sahip. Dolayısıyla cebinizde şişkinlik yapmıyor. Ne yalan söyleyeyim, XO'yu ilk gördüğümde, iyi bir giyotin olmasına rağmen, ebat olarak tahminimin üzerindeydi. Bir diğer ve önemli fark ise, Ensõ, tek taraflı açılıp kapanmasına rağmen, bahsettiğim dişli sistem ile, iki taraftaki bıçağı aynı anda hareket ettiriyor. Bu da size, daha hızlı ve rahat bir kesim ve kullanım sağlıyor. Bence mutlaka denenmesi gereken, özel bir kesici diye düşünüyorum. 

Piyasaya, siyah, gümüş, kırmızı, mavi, neon turuncu ve neon yeşili olarak sunulacak. Xikar ürünlerini her zaman olduğu gibi, Türkiye distribütörü Tobacconist'den edinebilirsiniz.

Keyifli tüttürmeler...

Ron Perlman.jpg
bottom of page