top of page

Ohh, humidorumun içi püfür, püfür!

 

Gün geliyor, humidorunuzun kapağını şu yada bu sebeple açmayabiliyorsunuz. Evin içinde tüttürmeyenlerdenseniz, tüttürmek için soğuk havaların geçmesini beklerken bile, bazen humidorunuzun kapağını birkaç gün süresince açmamış olabiliyorsunuz. Niye şimdi bunu söyledim, bir zararı mı var ki?

 

Tamamen bir zararı olmasa da, çok yararlı olduğunu söyleyemeyeceğim. Günlerce kapı yada penceresi açılmayan bir eve girdiğiniz zamanki rahatsızlığınızı hatırlarsanız, değerli purolarınızın da, bir zaman sonra aynı rahatsızlığa benzer bir duruma maruz kaldığını tahmin edebilirsiniz. Humidorunuzu ara sıra, içinden puro almaycaksanız bile, kısa süreli havalandırmak, oldukça faydalı. Bunun en baş sebebi, içindeki havanın tazelenmesi ve kısa bir süreliğine sirküle olması ki, bu da humidorunuzun içindeki nemin bir nebze dağılmasını ve dengelenmesini sağlıyor. Malum, özellikle masaüstü humidorlarda, nem yukarıda kalırken, kabinet humidorlarda aşağıya çöküyor. Kapakları açarak sirkülasyon sağlamanız, humidorun tek tarafında toplanan nemin, humidorun içinde dolaşımına olanak sağlıyor. 

 

Buna bir çare olarak farklı markalar piyasaya farklı ürünler sunmaya devam ediyorlar. Bunların son örneklerinden, gözüme çarpan biri de, yakinen tanıdığımız ve bütün aksesuarlarını severek kullandığımız Xikar'dan geliyor; adı HumiFan.

 

Xikar HumiFan de tam olarak işte yukarıda bahsettiğimiz ihtiyaca yönelik bir ürün. Her 15 dakikada, 15 saniye kadar çalışarak, humidorun içindeki havayı sirküle ederek, nemin heryere eşit dağılımını sağlıyor. Oldukça büyük, dairesel yapıdaki hava emme filtresi ve açılı bir şekilde havayı tekrar dışarıya veren, üst taraftaki fanı, hem altta kalan, hem de üstteki puroların, humidorun içindeki nemden faydalanmalarına yardımcı oluyor. 

 

Humidorun üzerindeki LED gösterge de, sizi HumiFan'in pil durumu hakkında bilgilendiriyor. Tabii, humidorunuzdan biraz yer feragat etmek durumunda kalıyorsunuz ama sunduğu avantaj bence buna değer.

 

Ürünü, şu an için internet sitelerinde göremedim ama ürünün satışı hakkında, Xikar Türkiye distribütörü olarak satış yapan Tobacconist'den bilgi edinebilirsiniz.

 

Keyifli tüttürmeler... 

bottom of page