top of page

The Wall Street Humidor, New York City, A.B.D.

 

İş seyahatlerinin güzel yanlarından biri de, istesenizde istemeseniz de yeni biryerlergörme imkanı yaratması. Zor yanlarından biri ise toplantısıydı, yemeğiydi derken, yapılan programlardan dolayı,  maalesef her istediğinizi yapamıyor yada her istediğiniz yere gidemiyor olmanız. Yine buna benzer bir durumda, yakın olması nedeniyle,  yemek öncesi dar bir zamanda ziyaret etme imkanı buldum Wall Street Humidor'u.

 

İsminden de rahatlıkla anlaşılacağı gibi burası Waĺl Street'e yakın, yaklaşık 15dk. yürüme mesafesinde bir puro lounge'u. İçeri girdiğinizde tatlı bir puro kokusu ile karşılanıyorsunuz. Uzun ince bir koridoru andıran Wal Street Humidor'un sol tarafında kasa ve Padron'dan  CAO' ya içinden seçebileceginiz hemen hemen her marka purolarla - tabii ki Küba hariç - aksesuarların satışının yapıldığı tezgah kısmı, sağ tarafta ise oturma grupları ve tv seti bulunuyor. Tezgahların hepsi, tahmin edebileceğiniz gibi içten nemlendiriliyor. Koridorun sonunda, tam karşınızda ise üyelerin kiraladıkları ve kendi stoklarını tuttukları hummidor odası göze çarpıyor.

 

Oturma gruplarına geçmeden evvel USD 38.-' e bir Padron alıyorum ve Tiger Woods'u izlemek üzere tv'nin karşısına geçiyorum. İki dakika sonra lounge'un sorumlusu yanıma geliyor ve Amerika'nın sunduğu en guzel olanaklardan biri Golf diyor ve sohbete başlıyoruz. Sohbetleşirken artık Çin'in cok yüklü miktarlarda puro ithal etmesinden dolayı,  piyasada diğerlerine ne kadar az iyi kalitede puro kaldığından bahsediyor. Ben de, evvelden okuduğum kadarıyla Çin'in zenginleşmesiyle tabiiki puroya da olan ilgisinin tütün yetiştirme ve üretmeye ne kadar para harcadığından ve hatta turist çekmek için buna çok buyuk bir sehir ayirdigindan bahsettim.

6 gibi gittigim mekan 7'ye doğru bayağı bir dolmuştu. Kimileri benim gibi puro alıp oturdu, kimileri arka taraftaki humidor odasındaki kendi stoklarından alarak oturdular. Bu noktada bir lounge'da tüttürmenin güzelliklerinden ve en baş sebeplerinden biri olan sosyalleşme başladı. Kimileri zaten birbirini tanıyordu, benim gibi ilk gelenler ise diğerleriyle tanışıyordu.

 

Hem küçük olması, tahminimce oturarak 30-40 kişi alır, hem de basit bir havaya sahip olması, bizde de yavaş yavaş sayısı artan mahalle barlarını andırıyor. İş çıkışı eve geçmeden evvel insanların tüttürürken kolayca yeni birileriyle tanışabileceği, kafa dağıtabileceği bir mekan Wall Street Humidor. Ben bile o kısa  zamanda Jet Li'nin İngilizce öğretmeni ile tanıştım. İlginç şeyler anlattı haliyle.

 

İnsan ister istemez, bu kadar kolay ulaşabileceği ve tüttürebileceği yer imkanından kendi yaşadığı yerde de olsun istiyor.

 

İşin özü, Wall Street Humidor,  yolunuz Wall Street tarafına düşerse ve vaktiniz varsa ama yakınlarda bir yerde keyifli sohbet eşliğinde tüttürmek istiyorsanız, gidebileceğiniz bir mekan.

bottom of page