Vitola Hikayeleri

Puro sohbetlerine çoğu zaman eşlik eden konuların arasında, belli başlı vitolaların isimlerinin, nereden yada kimlerden geldiği. Bu tarz sohbetlerden birinde yakın bir geçmişte yine bulundum. Ne zamandır da yazmak istediğim bir konuydu, bu da iyi bir fırsat oldu ve orada biraz bahsettiğim vitolalardan, blogda da yazmaya karar verdim. En başta, en bilineni;

Churchill – 7” x 47

En sevdiğim vitola ve RyJ Churchill’de en sevdiğim puro. Winston Churchill’in puro tüttürdüğünü, hatta kendi deyimiyle, uyumadığı zamanlar dışında, ki bu da birkaç saati bulmazmış, her zaman dudaklarının arasında bir puro olmadan gözükmediğini artık bilmeyen biri yoktur, diye tahmin ediyorum. Toro’da bir parça daha uzun olan bu vitola, Churchill ile anılsa da, aslında vitolanın ilk olarak o boyuttaki purolar Fransa’nın 1.Dünya Savaşı sırasındaki Başbakanı Georges Benjamin Clemenceau tarafından meşhur edildiği söylenir. Fakat sonrasında Churchill gibi birinin hem daha fazla tüttürmesinden, hem de RyJ fabrikasını ziyareti sonrası, RyJ’nin Churchill’in adını vererek vitolayı çıkartması, bu vitolanın adının Churchill ile tanınmasına vesile olmuştur. Bu arada, o zamanlar fabrikada genç bir torcedor olarak çalışan bir görgü tanığı dışında, ne bir fotoğraf, ne de bir belge ile bu ziyaret kanıtlanmış.

Rothschild – 4,5” x 48    

İki arada, bir derede kalmış bir vitola. Corona’dan kalınca ve uzunca, Robusto’dan ince olan bir vitola. Her ne kadar bazı Corona vitola purolar, harmanından dolayı çok keyifli bir deneyim yaşatsa da Rotschild vitolası, genel olarak Corona’lara göre biraz daha eğlenceli bir tüttürmeye sahipler.  Vitola ismini, meşhur Alman bankacı Nathan Mayer Rothschild’in yine bankacı torunu olan Leopold de Rothschild’den 1800’lü yıllarda almış. Hoyo de Monterrey fabrikasına, tüttürürken fazla zaman geçmemesi adına kısa ama keyif vermesi için de aroması bol bir puro yapmaları için talepte bulunmuş. Ortaya da Rothschild vitolası çıkmış. Bu vitolada, Corona’ya nazaran, dolgu tütün harmanının, Robusto’ya kıyasla da sargı yaprağın lezzete etkisi daha fazladır.

Lonsdale – 6,5 x 44

Kendisine miras kalan kömür ocakları ve 75bin hektar arazi sayesinde oldukça varlıklı bir hayat süren 5. Lonsdale Kontu Hugh Lowther, bu varlığın da hakkını vererek keyifli bir hayat geçirmiş biri. İlk otomobil derneği, boksa yönelik ilk spor derneği kurduğu dernekler arasında. Bunların yanında, kayıtsız puro sevdası  da Lonsdale vitolasının doğumuna önayak olmuş. Genel olarak, sargı yaprağının ve dolgu tütün harmanının eşit olarak aromaya katkıda bulunduğu bir vitola. Uzun bir süre tüttürülebilmesi açısından, vaktiniz varsa tercih edeceğiniz bir puro.

Belki bilenlerimiz, bilmeyenlerimizden fazladır ama umarım yine de ileriki sohbetlere eşlik etmesi açısından, yada bilenlerin, bilmeyenlerle paylaşması açısından yararlı olmuştur.

 

Keyifli tüttürmeler…

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

el Lector'de hiçbir şekilde tütün ve/veya tütün mamüllerinin satışı yapılmamaktadır. Sitedeki makaleler ve bilgiler tamamen şahsi deneyimler ve tatbikler ışığında, herhangi bir tütün ve/veya tütün mamülü yada diğer aksesuarlar yada mekanlar için reklam yada sair ticari amaç güdülmeden paylaşılan bilgilerdir. Verilen bilgiler bağlayıcılığı olmayan tavsiyeler olup, deneme riski tamamen okuyucuya aittir. Puronuza, humidorunuza yada diğer herhangi bir aksesuarınıza gelebilecek zararlardan el Lector sitesi yada sitenin diğer unsurları, forum ve/veya yazarları sorumlu tutulamaz.

 

İzinsiz site içeriği kullanılması yasaktır.  

 

© 2020 by el Lector

  • Instagram App simgesi
  • Facebook App Icon
  • Wix Twitter page
  • YouTube Social  Icon