top of page

Uzun Kısaya Karşı

Puro ile sigara arasındaki farkları sıralamak gerekse, herhalde ilk etapta hemen hemen herkesin aklına gelen, tütün yapraklarının kullanım biçimi olurdu. Birinde yaprak, bütün ihtişamı ile tek parça halinde kullanılırken, diğerinde resmen kıyma edilmiş şekilde kullanılıyor. Tabii sigarada kullanılan o kıymanın içinde tütün dışında neler olabileceği konusuna girmiyorum bile. 

 

Peki puroların arasında da tütün farklı şekilde kullanılıyor mu? Genel bilinenin tersine cevap; evet. Bazı puroların içinde "uzun" dolgu yaprak olarak tabir edilen yapraklar yekpare olarak kullanılırken, diğerlerinde - genelde de fiyat olarak daha düşük olanlarda - "kısa" yada "parça" dolgu yaprak olarak adlandırılan yaprak parçaları kullanılıyor. Ağırlıklı olarak, makine yapımı purolarda kullanılan kısa dolgu yaprakları, bazı Habanolar(Quintero, Fonseca, La Flor de Cano gibi) da dahil olmak üzere, tamamen el yapımı olan purolarda da görmek mümkün.

 

El yapımı, uzun yapraklı purolara Totalmente a Mano Tripa Larga adı verilirken, kısa yapraklı olanlar Totalmente a Mano Tripa Corta olarak adlandırılıyor. Küba purolarında Tripa Larga'lar, sadece Vuelta Abajo bölgesindeki birinci sınıf ekinlerden(Vegas de Primera) yapılır. Tripa Corta'larda ise Küba'nın farklı yerlerinde yetişen farklı kalitelerdeki tütünler kullanılabilmekte.

 

İyi de bunların bizim tüttürmemize olan etkisi nedir? Kolaylıkla tahmin edileceği gibi, ilk olarak Tripa Corta ile yapılan puronun yanışı, tütün arasında daha fazla hava olmasından kaynaklı, daha harlı olacaktır ve Tripa Larga'da gördüğümüz sakin yanışın tersine daha rahat puronun tadını bozabilecektir. Bununla beraber, tek yaprağın kompleks tadını, diğer kısa yapraklıda bulmak daha zordur. Dahası bu fark küle de yansıyor. Tek parça yaprağın külündeki dirençle, parça yaprakların oluşturduğu kül arasındaki direnç tabii ki fark gösteriyor. Biri daha uzun süre sabit durup, yanmayı dengelerken, ikincisi daha kısa sürede düşerek bu dengeleme görevini layığıyla yapamayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ikilinin yanında, Cuban Sandwich olarak adlandırılan, uzun ve kısaların bir arada kullanıldığı türde purolar da mevcut.

 

Ben şahsen, çoğunluk gibi, Tripa Larga puroları tercih ediyorum, nacizane tavsiyem de bu yönde olacaktır. Lakin, Tripa Corta'ları tercih edenlere de hiçbir lafım yok. Her zaman olduğu gibi kişisel tercih meselesi. 

bottom of page