top of page

Titanların yükselişi!

 

Zamanı simgeleyen Kronos, okyanusları simgeleyen Okeanos, adaleti simgeleyen Themis ve güneşin simgesi Hyperion... Yunan mitolojisindeki oniki Titan'dan sadece birkaçı. Olimposlu Tanrılar onları yerlerinden edene kadar, dünyayı yöneten ikinci nesil Tanrılar. Lakin, onların farklı bir özelliği daha var. Onlar, 1791 yılında İngiltere'de keşfedilen, 1795 yılında da Martin Heinrich Klaproth tarafından da, sembolü Ti, atom numarası 22 olan Titanyum'un adlandırılmasında ilham alınan Tanrılar.

 

Bu değerli metal Titanyum, günümüzde, demir veya aliminyum alaşımlarla, silah, savunma, otomotiv, uzay ve havacılık gibi, hem hafiflikten, hem de dayanıklılıktan ödün vermek istemeyen sektörlerde oldukça sık kullanılıyor. Tabii her ne kadar bu sektörler de ilgi alanımızda olsa da, şu anda bizi daha çok ilgilendiren puro sektörü. Titanyum, bu sektörde de kendine, Solloshi ile ayrıclıklı bir yer bulmuş.

Bir İngiliz markası olan Solloshi, ağırlıklı titanyumdan, yukarıdaki saydığım sektörlerden de esinlenerek, alışılagelmişin dışında puro aksesuarları üretiyor. Örnek olarak, benim ilk olarak denk geldiğim, kovboy filmlerinden yakın tanıdığımız, Colt marka revolverin, silindir şarjöründen bir  humidor. İsmini, adaleti temsil eden Titan, Themis'den alan bu ürün, siz ateşleyene kadar, 6 adet 7"x50 ebatına kadar vitolaları mermi yuvasında saklayabiliyor. Sitenin verdiği bilgiye göre, içindeki rulman mekanizması sayesinde dönebiliyor ve bir altıpatların şarjörünün dönerken çıkardığı sesi çıkarabiliyor.

Bunun yanında, tüttürme keyfinizi tam anlamıyla yaşayabilmeniz için, tek parça blok titanyumdan CNC makinesinde şekillendirilmiş, bir ucu punch(6mm/9mm), diğer ucu spike (iğne) olan kesici/delici ve tüttürme esnasında puronuzu üzerinde dinlendirebileceğiniz 5.5cm yüksekliğinde, adını bereketi simgeleyen Titan Rhea'dan alan ve yine saf titanyumdan bir stand da ürünlerin arasında.

Gelelim markanın başyapıtı masa üstü humidoruna. CNC kesimli 40 adet titanyum parça ve temperli cam kullanılarak yapılan humidorun kapasitesi 30 olarak verilmiş. Ön tarafında sıcaklığı ve nem oranını gösteren göstergeler mevcut. Yine sitedeki bilgiye göre, humidorun nemlendiricisine sıvı takviyesini, humidoru açmadan yapabiliyorsunuz, ki bu benim çok nadir gördüğüm bir özellik.

Markanın, tekli puro tüpü ve silindir puro humidoru gibi birkaç değişik ürünü daha mevcut. Fakat hepsinin ortak özelliği titanyum yada alaşım kullanılarak yapılmış olması. Bazılarının limitli sayıda üretilmiş olması, bunlara farklı bir değer katıyor tabii ama fiyat olarak da zaten hali hazırda oldukça "değerliler".

 

Her ne kadar Titanlar mitolojik karakterler olsalar da, ilham verdikleri bu ürünlerde, kısmen vücut bulmuşlar, güzel de olmuş. Marka ileriki zamanlarda farklı ürünler de çıkaracak gibi duruyor, en azından göz zevki için takip etmek de fayda var.

 

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page