top of page

Cigar Terrace, The Wellesley, Londra

 

 

 

 

 

 

 

The Wellesley, Londra'nın meşhur Knightsbridge semtinde ödüllü tasarımcı Fox Linton tarafından dizayn edilmiş lüks bir butik şehir oteli. Otelin art deko tarzının modern yorumu ile dekore edilmiş. Fakat bizi şu anda dekorundan yada lüksünden daha fazla ilgilendiren konu içindeki puro terası ve Londra'da bile eşine zor rastlanır cennetvari walk-in humidoru.

 

Cigar Terrace, girişin hemen sağ tarafında, tam karşısında sol tarafta ise humidorun olduğu kısım mevcut. Otur vaziyetten 25-30 kişilik bir kapasiteye sahip terasda yerimi aldıktan sonra garsonla puroları hakkında ufak bir sohbet ettikten sonra, beraber puromu seçmek için humidorun yolunu tutuyoruz. Humidora girdiğimizde, sağ tarafta her zaman bulabildiğimiz normal seri purolar, ki ağırlıklı Habanoslar, sol tarafta limitli seriler ve aralarında ambargo evveli Davidoffların da olduğu vintage purolar dizilmiş. Özellikle onlara içim gidiyor ama fiyatları bir hayli uçuk. Ayrıca birkaç tane büyük boy ve bina şekillerinde olan masaüstü humidorlar mevcut. Bunların içinde de özel sarım Küba puroları sıralanmış. Bazılarının üzeri boşken, bazıları Wellesley marka puro bandı ile bezenmiş.

 

Humidor'un içinde garsonla puro üzerine sohbeti biraz daha koyulaştırıyoruz. Humidordan sorumlu ve yılda birkaç kez Küba'ya giden, ki ben oradayken de Küba'ya gitmiş, Guiseppe Ruo belli ki geride bıraktıklarını oldukça iyi yetiştirmiş. Biraz kendi merakımdan biraz da tavsiye üzerine, geçtiğimiz yılki festivalde tanıtımı yapılan ve yüzük kalınlığı en geniş Habanos olan Cohiba Robustos Supremos 2014 Edicion Limitada seçerek tekrar yerime geçiyorum. Yanına da 18 yıllık bir Glenmorangie söyleyerek keyifli bir akşam geçiriyorum. Bu arada arada bir gelip sohbet eden garsonla da puro üzerine konuşmamızı devam ettiriyoruz. 

 

Fiyatlar, menüden de görüleceği gibi çok uçuk kaçık değil. Normal seri bir puro içmek istediğiniz zaman GBP20.- (TL 77.-)'ye civarında bir Punch Punch yada GBP25.-(TL 96.-)'e Epicure Especial keyfi sürebilirsiniz. Single Malt viskiler arasından da yine puronuza yakın fiyatlara içinizi ısıtıcak bir seçim yapabilirsiniz. 

 

Adı üstünde otuduğunuz yer teras ve belirtmeliyim ki, benim oturduğum gece hava oldukça soğuktu. Fakat ısıtma sistemlerinin hem iyi olmasından, hem de terasın etrafını suni lükstürümlerle kapatmış olmalarından dolayı, fazla rahatsızlık duymadan keyif sürebildim. Biraz daha fazla rüzgarlı ve soğuk bir havada tam ne olurdu emin değilim. Büyük ihtimal paltosuz oturmak pek mümkün olmaz. 

 

Kapalı mekanlarda tütün ürünleri kullanmanın yasak olduğu şehirlerde bu tarz keyif verici yerler bulmak oldukça mutlu edici. Sizin de yolunuz eğer Londra'ya düşerse bir akşam mutlaka buraya uğrayın derim. Vaktiniz yoksa bile, en azından sadece humidoru ve puro çeşitlerini görür, belki keyfini sonra sürmek üzere daha evvel bulamadığınız bir puroyu alırsınız. 

 

Hepinize keyifli tüttürmeler...

bottom of page