top of page

Temizlik Önemli

Humidorunuzu aldınız, hazırladınız, purolarınızı dizdiniz. Arada purolardan içtiniz, yenileri geldi, purolarınızın herbiri aynı nemden faydalansın diye yerini değiştirdiniz, bayağı bir zaman geçti. İster istemez, bütün bu hareketler, humidora yeni giren purolardan olsun, içmek için aldıklarınızdan olsun, tütün parçacıklarından dökülmesine sebep olabiliyor. Bunun yanında, nadir de olsa köşelerde tozlar yada diğer basit kirler birikebiliyor. Hem bunlardan arınmak, hem de purolarınızı temiz bir şekilde saklayabilmek için humidorunuzu çok sık olmasa da arada bir temizlemeniz gerekir. 


Peki bu temizliği hem humidora zarar vermeden, hem de içinde sakladığımız puroların tadını değiştirecek bir etki yaratmadan nasıl yapmamız gerekiyor?

 

Aslında çok basit; evvelki makalelerimden, humidorunuzu hazırlarken de kullanıdığımız bir yöntemden yararlanacağız. Malzeme olarak da sadece saf su ve tüy bırakmayan bir bez kullanacağız. Tüy bırakan bir bezle unutmayın, temizlemek yerine daha fazla toz ve hav bırakırsınız. Hafif nemli şekilde kullanacağımız bezimizi saf su ile ıslattıktan sonra mutlaka iyice sıkıyoruz. Yine bu noktada saf su olmasına özen göstermemiz lazım. Kullanacağımız ve humidorun duvarlarını nemlendirecek olan sıvının içinde ne kadar mineral yada yabancı madde varsa, sonrasında purolara da o kadar olumsuz bir ortam yaratıyor oluruz. Bezimiz su damlatmayacak kıvama geldiğinde, içinden puroları çıkarttığımız humidorumuzun duvarlarının iç çeperlerini, çok fazla ıslatmadan ve baskı uygulamadan hafifçe siliyoruz. Bezin almadığı daha belirgin tütün parçalarını da elimizle toplayabiliriz. 


Bu basit işlem ahşabın yapısı gereği ister istemez tuttuğu ufak tütün parçalarını yada diğer kirleri almamız için fazlasıyla yeterli olacaktır. Aynı zamanda gözenekleri temizlenen ve hafif de nemlenen duvarlarla beraber humidorunuzun performansı artacaktır. Tabii humidorunuzun iç yapısında herhangi bir bozulma vs. var mı, bunu görebilme imkanınız da olmuş olacak. Siz humidorunuza ne kadar iyi bakarsanız, o da sizin değerli purolarınıza o kadar iyi bakacaktır. 

bottom of page