top of page

Tatil demek, bavul yapmak demek...

Yaz ayları geldi, bayramın biri geçti ama diğeri yolda. Çoğunluk nerelere gitsek, neleri gezsek diye düşünmeye düşmüş. Bütün planlar hazır olsa bile, insan asıl tatil heyecanını, ilk bavul yaparken hissediyor. Elbiseler, ayakkabılar, laptop vs. için türlü türlü bavul seçenekleri mevcut. Hatta internette, bavul yerleştirmek üzerine türlü türlü videolar da mevcut. Lakin, tahmin edersiniz ki, ben kalkıp size hangi bavulu, nasıl toplayacağınızı anlatacak değilim. Bizim konumuz yine purolarla ilgili. 

Son zamanlarda, alışılagelmiş puro kılıfları dışında, daha kapsamlı ve aksesuarların da taşınmasında yardımcı, deri puro çantaları piyasaya ard arda sunulmaya başladı. Takip edebildiğim kadarıyla, en yaygın ve en bilinen üç tanesini ben de, yakalayabildiğim özellikleriyle sizler için değerlendirmek istedim. Çıkış sıralarına göre markaları sıralamak gerekirse, butik markalar olan Peter James ve Puro Prestige bu çantaları çıkartan ilk firmalar. Haberinin zamanlaması, Puro Prestige’in çantasının satışının başlaması ile hemen hemen aynı olan ama resmi lansmanı ve satışı bu seneki IPCPR’da yapılacak olan ve yakından tanıdığımız Colibri’nin çantası da bu gruba dahil oldu.

Amerikan markası ve üretimi olan Peter James,  bu çantayı çıkaralı sanırım bir seneye yakın bir zaman olacak ve şu anda renk ve deri çeşitliliği açısından en fazla seçeneğe sahip marka. İki boyut olarak çıkardığı çantlarında keser, çakmak, puro standı, kartvizit ve kalem taşımak için cepler ve askılıklar  mevcut. Büyük boy çantasında, 60 yüzük kalınlık ve 7.5inch uzunluğuna kadar olan vitolalardan 5-6 tane puro taşıyabilirsiniz. Bir ufak boyu olan çanta ise Robusto vitolasına göre yapılmış. Elime de alarak inceleme fırsatı bulduğum bu çantanın ilk çıktığında, bana göre büyük bir eksiği vardı. O da çantanın puro cebinin yada çantanın genelinin, dış darbelere karşı fazla koruması olmamasıydı. Özellikle, puro cebinin formunu tutmasını sağlayan ve puroları darbelere karşı koruyan, mukavemetli bir parçanın olmaması beni şaşırtmıştı ve açıkçası bu sebeple de almaktan vazgeçmiştim. Sonrasında, bu eksiklikliklerini The Guardian(Gardiyan/Koruyucu) adı altında çıkarttıkları ama çantadan ayrı almanız gereken bir muhafaza ile giderdiler. Bu muhafaza, gerçekten purolarınızın ezilmesini yada farklı şekilde zarar görmesini engelleyebilecek ve bana göre elzem bir parça. Çantanın fiyatı USD285.-(Robusto Boy) ve USD300.-/330.- (Büyük Boy) olarak değişiyor. Bana göre buna mutlaka USD40.- değerindeki The Guardian’ı eklemeniz lazım. Fiyatlara hiçbir aksesuar dahil değil.

The Guardian

İkinci çanta markamız olan Puro Prestige ise İngiltere’den. Üretim yeri de İngiltere olan bu çantayı firma The Hemingway Edition adı altında piyasaya sunuyor. Görünüş ve işlevsellik, ilk marka ile neredeyse bire bir. Yine puro ve aksesuarlar için cepler ve askılıklar mevcut.  Fakat bu çantanın Amerikalı rakibine göre büyük bir artısı var. Çantanın üreticileri büyük ihtimalle, Peter James çantadaki bahsettiğim eksikliği görerek, puro cebi kısmını deri kaplı ve içinde purolar için oyukları olan sedir bir mini humidor şeklinde yapmışlar ki, bu hem puroların doğru şartlar altında muhafazasını ve darbelerden asgari düzeyde zarar görmesini yada belki hiç görmemesini sağlamış. Bununla beraber, Amerikalı rakip 5-6 adet puro taşıyabilirken, İngiliz rakip, herhalde kendini fazla yormamak adına sadece 54 yüzük kalınlığa ve 5 inch ebatına kadar  4 adet puro taşıyabiliyor. Şu anlık tek deri ve tek ebat seçeneği olan bu çantanın fiyatı, 24k altın kaplamalı puro standı dahil olmak üzere GBP 275.-

Geldik bu furyada en son olarak piyasaya kendini atan marka ve ürüne. Hepimizin hem çakmaklarıyla, hem de keserleriyle yakından tanıdığımız bir marka olan Colibri de, bu modaya dayanamamış olacak ki, geçtiğimiz günlerde, IPCPR’da resmi lansmanı olacak bir puro çantası piyasaya sürdüğünü açıkladı. Diğer iki marka çantalarından biraz daha farklı olarak, iç tarafını sadece purolara ayırmış ve aksesuarlara özel olarak, çantanın dışına bir cep yapmış. Çantanın ana bölmesi, toplam 12 tane 7x54 ebatına puro kapasitesine sahip. Dışarıdaki ufak bölme içinde ise, aksesuarların birbirini çizmemesi için ayrı cepler mevcut. Anladığım kadarı ile, bu çantada da, puroların zarar görmemesi için, ana bölme dış darbelere dayanıklı şekilde güçlendirilmiş. Henüz farklı renk seçenekleri olup olmadığını bilmesem de, Colibrinin hem deri, hem renk olarak çeşitliliğe gideceğini tahmin etmek zor değil. Fiyatı USD 250.-

Peter James

+ Farklı iki boyutta çanta

+ Renk seçenekleri

+ 5-6 adet puro kapasitesi

- Puro standı fiyata dahil değil

- The Guardian ekstra satılıyor

- Tek fermuar

 

Puro Prestige

+ İçindeki mini humidor

+ Korunaklı purolar

+ Çift fermuarlı

- Mini humidor nedeniyle daha ağır

- 4 adet puro kapasitesi

- Tek ebat

- Renk ve deri seçeneği yok

 

Colibri

+ Puro kapasitesi

+ Yaygın dağıtım ağı, servis, marka bilinirliği

+ Korunaklı purolar

- Tek ebat ve renk seçeneği (Lansman sonrası değişebilir)

- Tek fermuar

 

Ve benim şahsi kararım… J Herkesin kararı kendine ve kimseyi etkilemek istemem fakat ben kararımı, purolar humidorumdan çıktıktan sonra tüttürene kadar yada tüttürmezsen tekrar humidora geri girene kadar, humidor şartlarına en benzer şartlar altında, en az zarar görecek şekilde, aksesuarlarla beraber nasıl taşır ve muhafaza ederim, ona göre verdim.  Tabii bunun yanında, biraz görselliğe de önem vermedim desem yalan olur. Sonunda, yukarıda bahsettiklerime de bakarak, Puro Prestige’in The Hemingway Edition’ı bana bu kriterleri sağlayacak en iyi düzeyde sağlayacak çanta gibi geldi. Sizce en iyisi hangisi?

 

Keyifli tüttürmeler…

bottom of page