top of page

ST Dupont HOOKED

Hooked.png

06.06.2020

Hepimiz S.T. Dupont'un puro aksesuarlarında ne kadar başarılı ve ürün çeşitliliği bakımından da zengin olduğunu biliyoruz. Fakat bununla beraber, diğer puro aksesuar markalarından fiyat olarak da oldukça yüksek kaldığını da biliyoruz. Şimdi S.T. Dupont bu fiyat uçurumunun farkına varmış olmalı ki, hem biraz daha genç bir nüfusa hitap etmek, hem de aksesuarlara bu kadar para harcamayı tercih etmeyenlere hitap etmek için olsa gerek, S.T. Dupont HOOKED model çakmakları ile karşımızda. 

Bu çakmağın diğer çakmaklara göre en büyük farklarından biri fiyatı ve pazarlaması. Aksesuarları için oldukça yüksek fiyat skalasına sahip S.T.Dupont, bu çakmak ile, bu ilkesini değiştirmiş ve malzemesinden, paketlemesine, taşınma tarzından, dizayn alternatiflerine kadar oldukça farklı bir yok izlemiş. 

Bir kere çakmağın kutusu, tamamen karton bir kutu. Üzerinde gençleri hedef aldığını kanıtlar şekilde ve bir pazarlama taktiği olarak S.T. Dupont ibaresi yerine #Dupont ibaresi taşıyor. Tek fark olarak, # işaretine baktığınızda, S ve T harflerini içerdiğini görüyorsunuz. Ayrıca model isimlerinin hepsi "O" harfi ayrı yazılarak bitiriliyor. Aşağıda ve videoda gördüğünüz Cemoiloplub-o modeli. 

Hooked
Hooked Açık
Hooked Kapalı

Çakmak diğer çoğu S.T. Dupont çakmağın tersine  basit görünen sert bir plastik malzemeden yapılmış. Dolayısıyla alışılagelmiş S.T. Dupont "klik" sesini duyamıyorsunuz. Buna rağmen, dizayn alternatifi oldukça fazla olan bir çakmak. Renk kombinasyonlarından, desen çeşitlerine kadar, sanki bir Zippo çakmak koleksiyonuna bakıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Çakmağın ilginç yanlarından biri de, modele ismini veren, yüzük ve zincir kısmı. Zira, çakmağa takılan yüzük ve zincir ile hem biraz köstekli saat havası kazanıyor, bir diğer taraftan, zincirle taşına cüzdanlara benziyen bir tarz kazanıyor. Kullandığınız zincire göre daha spor yada elegan bir kullanım sağlamanız mümkün. Bu çeşitlilik güzel bir avantaj.

HOOKED Logo
#Dupont

Çakmak, tek alevli pürmüz şeklinde yanıyor. Gaz haznesi oldukça geniş olmasına rağmen, gaz miktar göstergesi olmaması şu anlık bulabildiğim tek dezavantaj. Haznesinin büyük olmasından dolayı olsa gerek, buna pek gerek görmemişler ama yine de olsa hiç fena olmazdı. 

Gelelim en başta bahsettiğim fiyata, kendisi EUR 49.- , zinciri de S.T. Dupont olsun diyorsanız, o da ekstra bir EUR 15.- Şu anda, farklı fiyat olarak bir tane EUR 55.- lik, altın külçesi şeklinde bir modeli var. Bunlar S.T.Dupont'un kendi sitesindeki fiyatlar. Zinciri eminim çok daha uygun bir fiyata bulabilirsiniz. Fiyattan öte, istediğiniz farklı bir tarzda zincir de kullanabilirsiniz.

İlk intiba olarak, S.T. Dupont olması, uygun fiyatlı olması ve yüksek kalilteli görünümüyle tavsiye edebileceğim bir ürün. Sıkıntı çıkaracağını pek sanmıyorum ama bunu biraz da zaman gösterecek. Ama belli ki, S.T. Dupont artık sadece aksesuara belli bir bütçenin üzerinde para ayıranlara değil, daha mütevazi harcama yapmak isteyenlere de alternatif olmak istiyor. Benim tahminim ileride çakmakta gördüğümüz bu seri gibi, belki keser kısmında da farklı seriler karşımıza çıkabilir. 

Keyifli tüttürmeler....

Hooked Turb-o
Hooked Casin-o
Ling-o
Hooked Trump-o
Hooked Choc-o
bottom of page