top of page

Sönen puro tekrar yakılır mı?

Bunun kısa ve net cevabı; tabii ki yakılır. Fakat bazı şeyleri de göz önünde bulundurmanızda yarar var. Malum puro siz içerken lezzet değiştirir. Genelde yarısını içtikten sonra yavaş yavaş biriken katranla beraber puroların çoğunun tadında hafif bir acılık belirebilir. Kimileri bu tadı severken ve normal karşılarken(ki normaldir), kimileri de sırf bu sebepten  purolarını yarıda sönmüşse tekrar yakmadan, sonlandırmayı tercih ederler. Benim şahsi fikrim, puro içmek bir zevk, o zevki ne kadar devam ettirmek istiyorsanız devam ettirin derim, niye yarıda keseceksiniz.


Tekrar yakma meselesine geri dönersek, bir puronun sönmesi için birkaç neden olabilir. Bunlardan biri puronun yanlış yada kötü sarılmış olması yada fazla nemli ortamda saklanması sonucu içerken sürekli sönmesi. Bir diğer neden, puroyu dudaklarınıza götürme aralığını biraz uzun tutmanız, veyahut vakit darlığından dolayı hepsini içemeden sönmeye bırakmanız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sebep ne olursa olsun, puronuzu söndükten sonra aynen ilk yaktığınız gibi tekrar yakabilirsiniz. Yeri gelir, sadece ucundaki külü silkelersiniz, yeri gelir, şekli sönerken bozulduysa, uç kısmını kesersiniz ve tekrar yakarsınız. Unutmayın, tekrar yakacağınız puronun iç tarafındaki yapraklar, dış ve dışa yakın taraftaki yapraklara nazaran daha koyu, hatta siyah renkte olacaktır. Bu yüzden şekli bozulmadıysa bile uç kısmını biraz kesmeniz, oluşacak acı tadı daha az hissedilir kılacaktır. Kesmediğiniz takdirde her tekrar yaktığınızda puronuza taze ateş geleceğinden uçta kararma ve katran birikimi biraz daha hızlı olur. Bunu aynı zamanda içmeye devam ettikçe oluşan beyaz renkli külünüzdeki kısmi siyahlıklardan da gözlemleyebilirsiniz.


Netice olarak sönen puronuzu tekrar yakıp yakmama kararı biraz da sizin içim alışkanlığınıza bağlı. Lakin dediğim gibi, niye daha uzun süre zevk almak varken yarıda keselim. 

bottom of page