top of page

Sizin için uygun olan puro hangisi?

Belki de en çok sorulan ama kesin bir cevabı olmayan yegane soru. Herkes için farklı bir cevabı olabildiği gibi, aynı kişi için bile anına göre cevabının değişeceği türden. Puro içmenin gittikçe popülerleştiği günümüzde, üreticilerin de bu fırsatı iyi değerlendirmesi neticesinde raflarda oldukça fazla çeşit puro mevcut.

 

Bana kalırsa bu sorunun "doğru" olabilecek cevaplarından yada karşıt sorularından bir tanesi, ne kadar zamandır belli bir düzende puro içtiğiniz ve ne kadar damak tadı geliştirebildiğiniz. Puro içmeye yeni başlayan biri Guantanamera yada Fonseca markaları gibi hafif veya orta yoğunlukta aromaya sahip bir puro içmeyi tercih edebilir. Bunun yanında, hem dilinde, hem damağında ve hem de burnunda puronun verdiği aromaları tam anlamıyla ayırt edebilen bir Aficionado'nun tercihi Cohiba, Hoyo de Monterrey tarzı güçlü aromaya sahip bir puro olacaktır.

 

Bu yüzden puronuzu aldığınız yer ve çalışanları oldukça önemli rol oynar. Sizi uzun yıllar sürecek güzel bir hobiyle tanıştırabilecekleri gibi puronun bir daha kokusunu bile duymak istemeyeceğiniz bir duruma da sokabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunun yanında, bir diğer kriter, puronuzu yaktıktan sonra ne kadar süre ile içmek istediğiniz. Lezzetli ve ağır bir yemek sonrası, güzel bir konyak yada viskinin yanında deri berjerinize kurulduktan sonra yakacağınız puro muhtemelen, dışarıda arkadaşınızla hızlıca yenilen basit bir öğlen yemeği sonrası günün sıradaki aktivitesine başlamadan evvel kalan kısa zamanda içmek isteyeceğiniz purodan farklı olacaktır. İlkinde bir Churchill yada Toro size rüyalara sürükleyebilecekken, ikincisinde belki bir Entreacto yada Monte Cristo Petit No.2 boyutu bile sizi tatmin edebilecektir.

 

Bunların yanında, görselliğine önem veren ve puroyu daha çok bir aksesuar gibi kullananların yüz şekillerine göre puro seçtikleri de bilinir. Örnek vermek gerekirse, yuvarlak suratı olanlar Panatela tarzı ince ve uzun purolardan, uzun ve ince suratı olanlar da Petit Corona tarzı kısa purolardan uzak durabilmektedirler.

 

Purolar hakkında oldukça fazla ipucu verebilen sarıcı yaprakların rengi de seçiminizi etkileyebilecek farktörlerden sayılabilir. Parmaklarının arasında Claro Claro(Candela) yada Claro rengi puro tutmak isteyenlerin sayısı, Maduro yada Oscuro rengi sarıcıları tercih edenlerden daha az değildir. 

 

İşin özüne gelecek olursak, renginden, uzunluğuna, yüzük kalınlığından, aromasına kadar zor bir seçim olarak gözüken bu süreç, er yada geç sizin kendi kriterlerinize göre geliştirdiğiniz kolay bir seçime dönüşecektir.

 

Bu kadar fazla detay arasında kaybolurum derseniz de, Küba'da eski bir deyişin söylediği gibi; otuzlarınızda 30, kırklarınızda 40 yüzük kalınlığı ebatlarında puro içmelisiniz. Eminim bu seçiminizi oldukça kolaylaştıracaktır.

bottom of page