top of page

Sivri mi, yassı mı?

Her puro sever bilir ki, keyifli tüttürmenin yolu, önce iyi yakılmış bir purodan geçer. Daha evvelki yazılarımda da bahsettiğim gibi, puromuzu yakmak bile başlı başına bir ritüel. Direk aleve maruz kalmadan, ne çok harlı, ne çok soğuk şekilde yakmak önemli. Tabii ki, asıl yakma işleminden evvel puronuzun ayak kısmını ısıtmak(toast) da şart.

Dolayısıyla, bu kadar önemli bir ritüelde başarılı olabilmek için, kullanılan alev kaynağı da bir o kadar önem kazanıyor. Rüzgarlı havalarda daha kuvvetli ve süreklilik sağlayan torch(jet) çakmaklar, rüzgarsız, iç mekanlarda normal bütan çakmaklar yada daha güzeli sedir parçalarını kullanmak gibi doğru yerde ve zamanda, doğru alev kaynağını kullanmak azami dikkat gösterilmesi gereken hususlar.


Özellikle rüzgarlı havalarda kurtarıcı rolü üstlenen torch çakmaklar, günümüzde ilk akla gelen alev kaynaklarından. Yalnız bir dezavantajları, ilk andan itibaren, sivri uçlu olmaları nedeniyle fazlasıyla harlı alev vermeleri. Bu özellikle yeni başlayanların ama aynı zamanda işi bilenlerin de alevi zaman zaman kontrol etmekte zorluk yaşamalarına sebep olabiliyor.


Şimdi artık iki alev kaynağının tam ortasına yerleşen ve popülaritesi gün geçtikçe artan, başka tarz bir çakmak var; yaslı uçlu torch çakmaklar.

Bu çakmaklar normal bütan çakmakların alevlerine kıyasla süreklilikte daha iyi olmalarının yanında, sivri uçlu torch çakmakların aksine o kadar harlı ve korkutucu alev vermiyorlar. 2011 yılında Lotus markasının ilk defa piyasaya sürdüğü bu çakmaların ucu yassı bir resim fırçasına benziyor. Bunun sivri uçluya göre birkaç önemli avantajı var ve ilki halihazırda bahsettiğim daha az harlı alev vermesi ve dolayısıyla daha kolay alev kontrolü sağlaması. Normal alevli çakmağın verdiği aleve yakın bir alev yaratmasına rağmen, rüzgardan etkilenmeyen yassı uçlu torch çakmaklar, fırçamsı şekilde verdiği aleviyle hem ısıtma(toast) sürecini, hem de puronuzu yakma sürecinizi bir ressam zarafetinde tamamlama imkanı veriyor. Daha az harlı yanmaları, aynı zamanda sivri uçlu torch çakmaklara nazaran, çok daha az gaz harcamaları anlamına geliyor.


Yassı uçlular, diğer iki çakmak türüne kıyasla ortaya koydukları avantajlar göz önüne alınınca, sanırım yerlerini puro severler arasında zamanla daha da sağlamlaştırarak koruyacaklar.


Lotus çakmakların detaylarına www.integral-style.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

bottom of page