top of page

Sahakian Puro Lounge -  Bvlgari Hotel, Londra

Bu makalede bahsedeceğim mekan, her Londra'ya gidişimde uğramak istediğim ama bir türlü uğramayı başaramadığım bir mekan. Londra puro arenasında nam salmış, Davidoff of London'ın sahibi Edward Sahakian'ın, Bvlgari Hotel'de açtığı puro dükkanı ve tadım odası. Adının 'oda' olarak geçtiğine bakmayın, yemesiyle, içmesiyle tam teşekküllü bir mekan. Lakin, yasa gereği bu şekilde bir isim konması gerekiyor. 

Bvlgari Hotel, Londra'nın meşhur semti Knightsbridge'de bulunuyor. Marka dükkanların ağırlıklı olduğu semt, kafeleri ve restoranları ve diğer lüks hotelleri ile de olduka bilindik bir yer. Hem baba Edward, hem de oğlu Eddie Sahakian, mekana oldukça önem veriyorlar. İkisinin de izlediğim birkaç röportajında, ellerinden geldiği kadar kendi zevklerini, Bvlgari Hotel'in prestiji ile harmanlayarak, iki tarafa da yakıştığına inandıkları bir yer olmuş. Mekanın ilk zamanlarında Master of Habanos dereceli Mike Choi servis veriyordu. Şimdi de yine onun kadar yetenekli ve bilgili Attila Szabo servis veriyor. Puro üzerine duraksız sohbet edebiliyorsunuz, tabii lounge boş iken.

Mekana, lobby barın arkasında, sağ tarafta bulunan  hafif dar merdivenlerden çıkarak ulaşıyorsunuz. Oldukça loş ve yerden aydınlatmalı merdiven, sanki biraz tekne merdivenlerini andırıyor, özellikle de ayak hizasındaki yan aydınlatmalar ve hem merdivenin hem de duvarların ahşap olmasından.

Merdivenler bittikten sonra cam bir kapıdan giriyorsunuz mekana ve Attila sizi, çeşidi bol humidorları ile karşılıyor. İster girdiğinizde, isterseniz sonrasında menüden seçmek için hemen yan taraftaki tadım odasına ilerliyorsunuz. Deri koltukları, duvardaki portleri, ahşap zemini ve loş ışığıyla kendinizi oldukça rahat hissedeceğiniz bir tadım odası. Gerçi Attila kendine göre biraz fazla karanlık olduğundan dem vuruyor ama bana göre oldukça rahatlatıcı bir ortam. 

Ben de kendime H.Upmann LCDH ve Attila'nın tavsiyesi ile de bir Old Fashioned sipariş veriyorum. ​Attila, yaptıkları Old Fashioned'dan oldukça emin konuşuyor, gerçekten de yanıltmıyor. Mekan, yemek sonrası hareketli. Oturararak yaklaşık 30 kişinin rahatlıkla sığabildiği mekanda, benimle beraber 11 kişi var. Yalnız hiçbiri puro sonrası fazla uzun kalmıyor.

Puroların fiyatları Cohiba Robusto GBP 40.-, Partagas D.4 GBP28.- ile İngiltere ortalamasına göre aşırı yüksek değil. Aynı şekilde içecekler de lüks otellerin ortalamalarının çok hafif üzerinde.

Puromun bitmeye yakın zamanlarında, oda tamamen boşalıyor ve Attila ile sohbet etmeye devam ediyoruz. Sohbet sırasında bana bir pakette, ambargo öncesinden Dunhill için yapılmış birkaç Ramon Allones getiriyor. Almak için tabii neredeyse bir servet dökmek gerekiyor, fakat koklaması bedava olunca, içime torbadan oldukça iyi bir nefes çektim. Muhteşemdi. Elime alıp, yakında incelediğimde en ufak bir patlama yada yırtık yoktu. Belli ki çok iyi bakılmıştı. Kim ne derse desin, sargı yaprağının kalitesi şimdiklerle kabili kıyas değil. Velhasıl, puromuzu yavaş yavaş bitiyorum ve kapıya doğru yol alıyoru. Çıkışta, humidorların olduğu yerdeki vitrinlere gözüm çarpıyor. Çeşitli aksesuarların satışa sunulduğu vitrinlerden, gelirken yada giderken eksik herhangi bir aksesuarınızı da tamamlayabilirsiniz.

Cigar Journal tarafından 2015'in en iyi puro lounge'ı seçilen mekan gerçekten özel olarak bir ziyaret hakediyor. Hem rahat atmosferi, hem kaliteli ve daha önemlisi bilgili servisi ile puro tüttürmenin zevk olduğu, huzurlu bir mekan.

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page