top of page

La Fumoir, Çırağan Kempinski, İstanbul

 

Hani insan burnunun dibindekileri hep gözardı edermiş ya, geçen gün arkadaşla gittiğimde düşünürken aklıma geldi, ben bizim Çırağan Kempinski'deki La Fumoir'a biraz üvey evlat muamelesi yapmışım. Bizim de neticede gerçekten puro içenlere yönelik bir mekanımız var.

Niye gerçekten puro içenlere yönelik dedim? Çünkü mesela ufak da olsa içinden yer kiralayabileceğiniz ve büyütmeyi düşündüklerini öğrendiğim, bir humidor mevcut... çünkü Ipad'den bakacağınız menüsünden puro seçebiliyorsunuz.

 

Çırağan bana göre İstanbul'un en güzel otellerinden biri, hatta zevke göre belki en güzeli. Böyle olunca, otelin havuz kısmına doğru açılan bir kış bahçesi olarak kurulan La Fumoir'de tüttürmek de ayri bir keyif veriyor. Kısacık bir koridorla giriş yaptığınız hafif loş mekanda sizi, mekanı simetrik olarak ikiye bölen, modern bir şömine ateşi karşılıyor. Bu ateş aynı zamanda soğuk havalarda, ortamın ısısını artırmakta yarar sağlıyor. Oturma grupları Londra'da gittiğim Cigar Room'daki gibi plastik hasır örgüden. Ama üzerlerindeki yastıklarla oldukça rahat hissediyorsunuz. Divanlar ve tekli koltuklar hep geniş, geniş,  rahat. Tekli koltuklar aynı zamanda, kendi eksenlerinde dönebiliyorlar.

 

La Fumoir,  yazın kaldırılan,  birçok mekandan bildiğimiz şeffaf perdelerle kapanmış, dolayısıyla soğuk havalarda, her ne kadar yeterli ısıtılıyor olsa da ara ara bir yerlerden esiyor gibi hissedebilirsiniz. Buna bir de dışarıda Nargile içenlere servis için ara ara açılıp kapanan nkapiyi ekleyince, oturduğunuz yere göre biraz üşümeiz mümkün,  ama çok rahatsiz edici olmadığını söyleyebilirim. Hiç olmadı,  kapıya biraz uzak oturabilirsiniz.

 

Menüye geri dönersek, içinden seçebileceğiniz purolara örnek olarak Hoyo de Monterey Petit Robusto 120 lira, Montecristo No.2 130 Lira ve Cohiba Robusto 150 Lira. İçkilerde 12 yıllık Glenlivet 60 Lira, 10 yıllık Glenmorangie 50 Lira.

 

Hergün saat 5'de açılan La Fumoir'da tüttürmek dediğim gibi keyifli ama yaz akşamları emin olun daha keyifli. Bence yakın zamanda vakit ayırıp bir gidin derim.

bottom of page