top of page

Puro ve Saatleri

05.02.2021

Puro sevdalılarının, hele de saat seven puro sevdalılarının, saat üreticileri için her zaman yeri ayrı olmuştur. Sınırlı ve özel seri üretim puro yada puro markaları ile özdeşleştirilen saatleri, puro sevdalılarının her geçen gün daha fazla kollarını süslüyor. Bu konu üzerine geçen sene bir makale yazmıştım. O zamandan bu zamana hem yeni işbirlikleri ile yeni saatler piyasaya çıktı, hem de benim gözüme birkaç mevcut saat daha çalındı.

Bu saatlerden ilki, puronun kalbi Küba'dan çıkan Cuervo y Sobrinos. Dünya Puro Tüttürme Şampiyonası(CSWC) sponsoru da olan bu markadan evvelki yazımda da bahsetmiştim. Marka ve saatleri konusunda yeni olan ise, 2020 yılında, Şampiyonaya özel bir seri daha çıkartmış olmaları. Sınırlı sayıda üretilen üretilen puro ve tütün temalı saatleri, bugün artık ikinci el olarak karşınıza çıkabiliyor. Esplendidos modeli baz alınarak şampiyonaya özel üretilmeye başlayan serinin CSWC logolu olanları sadece eleme turlarında kazananlara özel hediye olarak verilirken, logosuz olanları satın almak mümkün. Saatler, her zamaki gibi, sonrasında humidor olarak kullanabileceğiniz, içi sedir, dışı kaplama ahşap kutularda sunuluyor. 

Logolu CSWC Saat
Logosuz CSWC
Logosuz CSWC Saat - Altın Kadranlı
Humidorlu Cuervo y Sobrinos

2020' de çıkan bir diğer marka da, yine puro dünyasına yabancı olmayan Zenith markası. Daha önce Cohiba ve Trinidad markalarına özel saatler çıkartan marka, geçtiğimiz sene içerisinde yine Habanos ile anlaşarak Romeo y Julieta markasına özel bir erkek ve bir kadın saati çıkarttı. Markanın Elite Moonphase serisinin baz alındığı yeni saatlerde erkek ve kadın modelleri mavi ve kırmızı olarak ayrılırken, kadın modelinin kasası pırlantalarla süslenmiş.

Trinidad 50. Yıl Özel Üretim
Zenith RyJ Kadın ve Erkek

Puro dünyasına özel olarak üretilen bir başka saat ise, 2015 yılında üretilmesine rağmen hala piyasada ve markanın kendi internet sitesinden yeni olarak alabileceğiniz Bell and Ross World War 1 Edicion Limitada. Puronun da rengi olması nedeniyle kahverengi üretilen saatin kayışları kasasına, cep saatlerinden kol saatlerine geçildiği yıllara ithafen, o yıllardaki geniş halkaların benzerlerinden geçirilerek takılıyor. Saat yine Cuervo y Sobrinos gibi sonrasında humidor olarak kullanılabilecek olan ahşap bir kutuda geliyor.

Bell and Ross WW1 Limitada 2
Bell and Ross Humidor
Bell and Ross WW1 Limitada

Son olarak bahsedeceğim saat de Artya markasının Son of Earth Tobacco (Toprağın Oğlu Tütün) serisinden. Farklı kasa ve kayış renklerinde sunulan saatlerin özelliği, kadranının orijinal tütün yaprağından olması. Küba, Ekvador, Brezilya ve Nikaragua gibi ülkelerin tütünlerinin kullanıldığı saatlerde, kadranın tamamı gerçek yapraklardan oluşuyor. Saatler sipariş üzerine tek, tek yapılıyor ve yapraklar zamanla bozulup, kırılmasın yada dağılmasın diye, özel bir işlemden geçiriliyor.

Artya Pembe Altın.png
Artya Çelik Kasa.png
Artya Siyah Kasa.png
Artya Sarı Siyah Kasa.png

Mevcutuyla, yenisiyle anlaşılıyor ki puro ve saat dünyası daha uzun yıllar ​bu işbirliklerini devam ettirerek hem puro, hem de saat sevdalılarını mutlu etmeye devam edecekler gibi.

Sizin tercihleriniz yukarıdakilerden hangisi için olurdu?

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page