top of page

Puro ve Yapay Zeka

08.05.2023

Terminator filmini ilk defa izlediğimde birincisini değil, ikincisini izlemiştim. Saçımı zaten o zamanlar çoğu yaşdaşım gibi sevdiğim Arnold'un canlandırdığı T-800 gibi dik kestirmeye başlamıştım. O zamanlardan hatırladıklarım arasında da, benden çok da küçük olmayan kardeşiminin, açılış sahnesinde, insanları ortadan kaldırmaya çalışan robotlardan birinin, insan kafatasına basarak ezmesinden olumsuz olarak çok etkilendiği. O zamanlardan ayak seslerini duymaya başladığımız yapay zeka, bugün kendini artık tamamen göstermekte bir çekince görmüyor. Türlü kabiliyetlere ve şekillere sahip robotların, bir de gün geçtikçe ilerleyen yapay zekaya sahip olmaları bizi nereye götürür bilemem ama geleceği bunları geliştiren insanların ve ülkelerin yönetecekleri kesin. 

Cigar AI.png

Yapay zeka artık çoğu sektörde insanların yaptığı işlere göz koymakla kalmıyor, ele geçirmeye başladı bile. Yargı sistemini rahatlatmak adına, yapay zeka yargıçlarının verecekleri kararlar konuşuluyor. Neredeyse, herkes, benim pozisyonum acaba ne zaman yapay zeka tarafından ele geçirilecek stresine girmeye başladı.

Peki böyle bir zamanda ve dünyada, puro gibi el emeğinin, göz nurunun yüksek seviyelerde olduğu bir üretim sektöründe yapay zekanın şimdiki ve gelecekteki yeri nedir?

Puro dünyası geleneksel ve modası geçmiş bir endüstri gibi görünebilir, ancak son yıllarda yapay zeka da dahil olmak üzere teknoloji, puroların yapım, satış ve keyif alma şekillerinde devrim yaratmada önemli bir rol oynamaya başladığını görüyoruz.

 

Hali hazırda, yapay zeka, puro endüstrisinde özellikle de üretim süreci dahil, çeşitli şekillerde kullanılıyor.  Örneğin yapay zeka destekli sensörler, dinlendirme odasının nemini ve sıcaklığını izleyerek puroların en uygun koşullarda saklanmasını sağlıyor. Ek olarak, yapay zeka algoritmaları tütün yaprakları analiz edip, herhangi bir kusuru belirleyerek, üreticilerin her bir puro için en iyi yaprakları seçmesine olanak tanıyor. Royal Agio'nun yukarıdaki sistemlerini kullandığını biliyoruz. 

Dahası, bazı şirketler yeni puro harmanları oluşturmak için yapay zeka kullanıyor. Algoritmaları, tüketici tercihleri ve eğilimleri hakkındaki verileri analiz ederek, tüketiciler arasında popüler olan tat profillerini ve özelliklerini tanımladıktan sonra bu profillere uygun yeni harmanlar önerilmesinde kullanıyorlar. Bu da üreticilerin daha geniş bir tüketici kitlesine hitap eden yeni ve heyecan verici purolar yaratmasına olanak tanıyor. Bu yöntemi kullanan firmaya örnek olarak da Singapur merkezli Tabacalera Incorporada firmasını verebiliriz.

T2.jpg

Bu bildiklerimizin dışında, yapay zekayı farklı aşamalarda kullanan firmalar da olabilir.

Sonuç olarak, yapay zeka kullanımı puro endüstrisinde hızla önemli bir güç haline geliyor. Yapay zeka, puroların kalitesini ve tutarlılığını iyileştirmekten yeni karışımlar oluşturmaya ve alışveriş deneyimini geliştirmeye kadar, puro dünyasına yeni bir yenilik ve verimlilik düzeyi getiriyor gibi. Geleneksel el işçiliğinin olası kaybıyla ilgili endişeler olsa da, birçok uzman yapay zekanın aslında zanaatkarların becerilerini geliştirip tamamlayabileceğine ve puro endüstrisi için parlak bir geleceğe yol açabileceğine inanıyor.

Siz ne dersiniz?

Not: Sizce bu makale yazılırken yapay zeka kullanıldı mı? B-D

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page