top of page

Purolar ve Saatleri

02.01.2019

Puro ve saat dünyalarının birbiri ile ne kadar iç içe geçtiğini ilk örneğini, Dünya Puro Tüttürme Şampiyonası sırasında tanıştığım Cuervo y Sobrinos saatleri ile gördüm. Markasını, "Latin geçmişe sahip, İsviçre yapımı" olarak adlandıran marka, Küba kökenli olsa da, 1930 yılında üretimlerini İsviçre'nin saat üretimi ile meşhur La Chaux-de-Fonds şehrine taşımış. Kökü Küba olunca, iki saat serisine Torpedo(Pirata) ve Robusto olarak, vitola isimlerini vermiş. Bunun yanında marka, kadranında tütün yaprağının desenlerini kullandığı saatleri ile Küba ve puronun ne kadar ayrılmaz olduklarını göstermek adına, kutu olarak da humidor kullanıyor. Yani bir Cuervo y Sobrinos aldığınızda kolunuz için sadece bir saat değil, purolarınız için de bir humidor almış oluyorsunuz. 

CyS Humidor.jpg
Buceador Manjuari.png
Historiador Habana 1882.png
Pirata Tourbillon Nano Ceramic.png
Day Date Churchill.png
Prominente Habana1882.png

Bu marka ile tanışma sonrasında tabii, hem biraz merakla, saat - puro ilişkisini biraz daha yakında takip etmeye başladım. Çok fazla araştırma yapmaya gerek kalmadan, farklı farklı saat markaları, hem festivallerde, hem de yeni koleksiyon tanıtımlarında, farklı puro markaları ile birlike ortaya çıkarttıkları saatleri tanıtmaya başladılar. Bunlardan ilk değinmek istediğim Zenith.

 

İlk olarak Cohiba'nın 50. yılına özel olarak 2016 yılındaki Habanos Festivali'nde görücüye çıkarttığı El Primero Chronomaster 1969 Cohiba Edition ve sonrasında 20. Habanos Festivali'nde yine Cohiba markası ile özdeşleştirerek görcüye çıkarttığı Pilot Type 20. İkisi için de gerçekten güzel ve birbirini tamamlayan bir birliktelik olduğunu kabul etmek lazım.

Zenith Chrono.jpg
Chrono Humidor.jpg
Zenith-Cohiba-Pilot.jpg
Pilot Humidor.jpg

Kübalılar yapar da, yeni dünya markaları geri durur mu. Hublot ve Arturo Fuente 2012 yılından beri, üzerinde beraber çalıştıkları farklı model saatler piyasaya sürüyorlar. Bunların ilki, King Power "Arturo Fuente". Sonrasında Arturo Fuente Opus X'in 20. yılına özel çıkarttıkları Hublot Classic Fusion 45mm Fuente 20th Anniversary Special Edition bir diğeri. Bunların dışında da yine ikilinin 2015 yılında çıkarttıkları Forbidden X modeli var.

Hublot Arturo Fuente.PNG
Hublot Arturo Fuente 2.PNG
Arturo Fuente King Power Humidor.PNG
Arturo Fuente King Power.PNG
20th Anniversary.jpg
AF Forbidden.jpg

Peki iş yukarıdakilerle bitiyor mu? Olur mu hiç... Geçenlerde, internette bu saat - puro konusu üzerine yine gezinirken, HYT markasına denk geldim. Her ne kadar, herhangi bir marka ile kendini özdeşleştirmese de, bence hem kendi, hem de kullandığı malzemeler olarak çok ilginç ve alışılmışın dışında bir saat H1 Cigar. Saat hidro-mekanik olarak çalışıyor ve gövdesinde iki farklı sıvı bulunduruyor. Renkli sıvı geçmişi simgelerken, şeffaf sıvı geleceği iki sıvının birleşme noktası ise, bulunduğunuz anı simgeliyor. Saatin gövdesinin etrafı da, içinde kırpılmış Cigar Rudolfo Vitola yaprakları olan poliepoksiden bir halka ile bezenmiş.

HYT H1Cigare.png
HYT Cigar Leaves.jpg

Hepsi birbirinden güzel olan bu saatlerin bir ortak özelliği de tabii ki fiyatları. Hem iç aksamları, hem markaları, hem de kullanılan malzemeler ve limitli sayıda üretilmiş olmaları neticesinde, skala olarak oldukça yüksek kalıyorlar. Ben de bunu düşünerek, yine geçen gün internette tamamen başka birşey ararken karşılaştığım başka bir saati paylaşmak istiyorum. Swatch Cigar Watch. Daha evvel ilginç bir şekilde hiç denk gelmediğim saate, şans eseri denk geldim ve şaşırdım. Günümüzde tütün ve tütün ürünlerine bu kadar karşı durulan bir Avrupa'da, zamanında - ki saatin 1997 model olduğunu öğrendim - Swatch'ın bile böyle bir saat çıkarmış olması beni çok şaşırttı. Saat eski bir koleksiyon olduğu için, ebay gibi internet sitelerinden temin edebiliyorsunuz. Fiyatı çok yüksek olmamakla birlikte, kullanılmış yada yeni olmasına bağlı, satıcıdan satıcıya farklılık gösterebiliyor. Saat, yukarıdaki modellerde olduğu gibi humidor içinde gelmese de, kendine yakışır, puro tüpüne benzeyen, oldukça büyük ve şık bir tüpte geliyor. Koleksiyon parçası olarak, yine oldukça güzel bir parça. 

Swatch Cigar.PNG

Benim tahminim, tabii ki, bunların puro-saat ilişkisinde son örnekler olmayacağı yönünde. Dolayısıyla, puro  ile ilişkilendirilen diğer saatleri de zamanla, hem yukarıdaki, hem de yeni markalardan göreceğimize eminim. Bekleyip, görelim.

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page