top of page

Puronuzun lezzeti...

Puronuzun lezzeti diyorum, çünkü bana göre lezzet, puronuzun tadından biraz daha farklı birşey. Tat, daha çok dille algılanan kimyasal bir tanımlama olarak açıklanabilirken, lezzet hem dile, hem burna, hem damağa hitap eden bir tanımlama aslında. İngilizce'de bu ayrım daha kolay yapılıyor; cigar taste(tat), cigar flavor yada aroma(lezzet).

 

Evvelki makalelerimden birinde paylaştığım gibi, dil 4 çeşit ana tat algılıyor; acı, tatlı, ekşi, tuzlu. Bunların yanında, genellikle okuduğum farklı makalelerde karşılaştığım beşinci ana tat olarak da İngilizce "umami" diye bir tat var. Umami tasvir edilirken daha çok soya sosu, domates gibi glutamic asit oranı fazla olan yiyecek ve içeceklerin tadı olarak bahsediliyor. Bu ana tatlar da puro içilirken genellikle yiyecek ve içeceklerle özleştirilir; çikolata gibi tatlı, limon gibi ekşi, kahve acılığında yada tuzlu vs. gibi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peki puronuzun tadını ve lezzetini ne etkiler? Bence ilk bakışınızda ve dokunuşta kafanızda canlandırdıklarınız bile puronuzun lezzeti etkiler. Göreceğiniz ve dokunacağınız ilk sarıcı yaprak olacağından, bu yaprağın özellikleri en başta kafanızda bir tat oluşturacağı gibi, puronun tadına da en fazla etki edenlerden ve fark yaratan etkenlerden biridir. Sarıcı yaprak tat farkını yaratırken, dolgu ve bağlayıcı yapraklar da bir puronun gövdeli olup olmadığını ve ağırlığını yada hafifliğini etkiler.


Sonra o tütünün yetiştiği toprak var. Toprak tadı etkilediği gibi külünüzün rengini de etkiler. Kaliteli topraklarda yetişen tütünden üretilen puroların külü genellikle beyaza yakın renkte olur. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunlar puronun doğasından gelen, tadı ve lezzeti etkileyen özellikler. Üretim sonrası puronuzu saklama koşullarınız da tat ve lezzeti belirleyen etkenler. Çok farklı aromaya sahip puroların beraber yıllandırılması, bu puroların birbirinin tadını ve lezzetini etkilemesini sağlar. Kimileri bu etkileşimi uygun bulurken, kimileri ayrı aromalı puroları ayrı humidorlarda saklamaya dikkat eder. Bana göre hangisinin doğru olduğunu sizin tercihiniz belirler. Puronuzu saklarken uygun şartları sağlamanız da önemli. Uygun değer olan %71 nem oranının altında saklanan ve kuruyan purolar sert tatlar oluştururken, fazla nemli saklanan purolar asidik tada sahip olurlar.


Son olarak da bulunduğunuz ortam ve etrafınızdakiler bile puronuzun lezzetini etkileyebilecek faktörlerdendir. Hani bazen aynı yerde farklı insanlarla yada farklı duygular içinde tekrar aynı yemeği yediğinizde bile o ilk seferki tadı alamazsınız ya, işte aynı onun gibi, aynı purodan da, değişen ortamlarda farklı tatlar alabilirsiniz.

bottom of page