Puronun anatomisi

O kadar para verdiniz ve puronuzu aldınız. Peki elinizde tuttuğunuz kahverengi, sigara irisi, o puro denen sarılmış tütün tam olarak nedir.


Puro kabaca diklemesine üç bölümden oluşuyor:


Şapka(Cap): Puronun içmeden evvel kestiğimiz en dıştaki sarıcı(wrapper) yaprağın dağılmamasını sağlayan kısım.

 

Gövde(Body): Puronun şapka ve ayak kısmı arasında kalan ana kısmı.

 

Ayak(Foot/Tuck): Puronun sarımına göre açık yada kapalı olabileceği ve içmek için yaktığınız kısmı.


Tütün yapraklarının sarım sıralarına ve özelliklerine göre ayırımları ise şu şekilde oluyor:


Dolgu(Filler): Puronun kalbini oluşturan ve üç veya dört farklı türde tütünün yan yana gelmesiyle oluşan kısmı. Bu kısım bitkinin en üst kısmından toplanan, en fazla güneşe maruz kalmış ve aroması daha yoğun olan Ligero, orta kısmından toplanan, daha az güneş görmüş ve aroması daha hafif olan Seco yaprakları ve son olarak en dipte bulunan ve puronun yanıcılığını sağlayan Volado karışımı yapraklardan oluşur.


İleriki yazılarımda bu yaprakların özelliklerini ve detaylarını da anlatıyor olacağım. 

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

el Lector'de hiçbir şekilde tütün ve/veya tütün mamüllerinin satışı yapılmamaktadır. Sitedeki makaleler ve bilgiler tamamen şahsi deneyimler ve tatbikler ışığında, herhangi bir tütün ve/veya tütün mamülü yada diğer aksesuarlar yada mekanlar için reklam yada sair ticari amaç güdülmeden paylaşılan bilgilerdir. Verilen bilgiler bağlayıcılığı olmayan tavsiyeler olup, deneme riski tamamen okuyucuya aittir. Puronuza, humidorunuza yada diğer herhangi bir aksesuarınıza gelebilecek zararlardan el Lector sitesi yada sitenin diğer unsurları, forum ve/veya yazarları sorumlu tutulamaz.

 

İzinsiz site içeriği kullanılması yasaktır.  

 

© 2020 by el Lector

  • Instagram App simgesi
  • Facebook App Icon
  • Wix Twitter page
  • YouTube Social  Icon