top of page

Puro ebatları ve şekilleri

Puro ebatları ve şekilleri markadan markaya değişmekle birlikte şekli ve büyüklüğü bir puronun Vitolası söylendiğinde kabul edilen normlara göre gözde canlanabilmektedir. Genel olarak puroların ebatları inch biriminde uzunluklarına ve yüzük kalınlıklarına(ring gauge) göre ayrışırlar. Bir birim yüzük kalınlığı 1/64 inch'e tekabül eder.

 

Geleneksel puro şekilleri Parejo'lar ve Figurado'lar olarak ikiye ayrılır. 

 

 

Parejolar - Düz Kenarlı Purolar

 

Bu tarz purolar kenarları düz genellikle de kapalı bir baş ve açık ayak kısmına sahiptirler.

 

Petit Corona: Corona'nın ufağı sayılan bu boy yaklaşık 4,5 inch uzunluğunda, 40 yüzük kalınlığındadır.

 

Corona: 5,5-6 inch uzunluğunda ve 42-44 yüzük kalınlığı aralığında bulunan bu ebat, diğer puroların ölçüleri için baz alınır.

 

Churchill: Büyük bir Corona formatında olan bu puro 7 inch boyunda 47 yüzük kalınlığına sahiptir. Bu ebata ismini Sir Winston Churchill'in fotoğraflarında sürekli içerken görülen purodur.

 

Robusto: Kısa Churchill olarak da kabul edebileceğimiz ve popüleritesi artan bir puro. 5-5,5 inch aralığında ve genel olarak 50 yüzük kalınlığındadır.

 

Corona Gorda: Uzun bir Robusto olan bu boy, Robusto Extra olarak da adlandırılmaktadır. 5,6inch uzulukta ve 46 yüzük kalınlığındadır.

 

Double Corona: Standart ölçüleri 7,5-8 inch uzuluk ve 49-52 yüzük kalınlığındaki purolar.

 

Panatela: Bugüne nazaran eskiden daha populer olan ve Fidel Castro'nun da sıklıkla içtiği bu ince ve Corona,'dan uzunca olan bu puro genellikle 5-7,5 inch aralığında ve 34-38 yüzük kalınlığına sahiptir.

 

Lonsdale: Lonsdale genellikle Corona'dan daha uzun ve Panatela'dan daha kalın olarak 6,5 inch uzunluğunda 42-44 yüzük kalınlığı aralığındadır.

 

 

Figurados - Olağandışı Şekilli Purolar

 

Her ne kadar çoğu purolar düz kenarlı, kapalı baş ve açık ayak kısmına sahip olsalar da, bu şekile uymayan oldukça fazla puro üretimi mevcuttur. Her marka isimlendirmeyi farklı tarzda yorumlayabilse de, genel bilinenleri aşağıda sıralamaya çalıştım.

 

Piramit: Baş kısmı sivri ve kapalı, ayak kısmına doğru genişleyen puro türü. Baş kısmı 40, ayak kısmına doğru 50 yüzük kalınlığına ulaşan ve 6-7 inch uzunluğunda olan purolar.

 

Belicoso: Normalde kısa bir piramit olan bu tarz, daha yuvarlağımsı ama yine kapalı bir baş kısmına sahiptir. 5-5,5 inch aralığında, 50 yüzük kalınlığındadır.

 

Torpido: İki ucu sivri ve kapalı, ortası geniş olan purolara verilen ad.

 

Perfecto: Sarılması oldukça zor olan, ayak kısmı kapalı, gövdesinin orta kısmı geniş baş kısmı yuvarlak olan tarzdaki purolar.

 

Culebra: Üç adet Panatela'nın birbirine örgü şeklinde birleştirilmesiyle oluşturulan puro. 

 

Diademas: 8 inch yada daha uzun olan purolardır. Baş kısmı kapalı ve 40 yüzük kalınlığında, uç kısmı kapalı yada açık 52 yüzük kalınlığında olabilir.

 

 

Renklerine göre Purolar

 

Purolar şekilleri yanı sıra sarıcı yapraklarının renklerine göre de farklılık gösterirler. Bu fark sarıcı yaprakların farklı oranlarda güneş ışınlarına kalmalarından ve farklı fermantasyon yöntemlerine maruz kalmalarından kaynaklanmaktadır. 

 

 

 

Aşağıdaki resim mevcut puro renklerini göstermektedir.

bottom of page