top of page

Puro Bıçakları

21.​11.2019

Son zamanlara kadar, purolar için kesiciler hemen hemen belliydi, makas, giyotin, punch. Şimdi bu üç ana akım kesicinin yanına son zamanlarda daha hırçın ve "kaba" görünümlü bir çeşit kesici daha katıldı, bıçaklar. Her ne kadar, bıçaklar kısmen evvelden de kullanılıyor olsalar da, genellikle son çare kesici olmaktan öteye geçemiyorlardı. Halbu ki, bugün piyasaya baktığımızda, iki marka, 3 model "puro bıçağı" mevcut. Popülerliklerine bakılırsa, farklı marka ve modeller de çıkabilir.

Bu bıçaklardan benim ilk yakaladığım bir Fransız markası olan Les Fines Lames. İlk etapta, sapının ortasındaki açıklığa puroyu sokup,, bıçağı, çakı gibi, kendi üstüne kapatarak kesim yapabileceğiniz oldukça büyük bir model çıkarttılar. Dünya Puro Tüttürme Şampiyonası Finali'nde tanıştığım sahibi, bahçe bıçaklarından esinlenerek bu ürünü yarattıklarından bahsetti. Sonrasında, bu yaz, daha küçük boyu olan "Petit" modelini çıkarttılar. Her ne kadar, daha küçük desek de, hatırı sayılır bir boy olduğunu söyleyebilirim. Split'de kullanmayı deneme şansı bulduğum ürünü açıkçası, bir puro kesici olarak göremedim. Bazı ülkelerde, üzerinizde taşırken polis tarafından durdurulduğunuzda sıkıntı çıkartacak ebatlarda olması sebebiyle, seyahatlarde yanınızda götürmenin daha da zor olabileceğini kestirmek zor değil.

Les Fines Lames

İkinci gözüme çarpan bıçak ise bir Amerikan markası olan Benchmade'den. Marka Amerikan olmasına rağmen, bunun da model ismi Fransız: Aller Fumée(Haydi Tüttürelim). Bu bıçak Les Fines Lames' e göre hem ebat, hem de şekil olarak biraz daha farklı. Ucu küt ve daha ufak bir bıçak olmasının yanı sıra, farklı birkaç özelliğe daha sahip. İsviçre çakısı misali, hem tornavida, hem kapak açacağı, hem de para klipsi olarak kullanılabiliyor. 56 yüzük kalınlığına kadar kesim yapabiliyorsunuz.

Benchmade Knife
Benchmade Knife
Benchmade Knife

Her ne kadar, şık ve kullanışlı bıçaklar olsalar da, ben yukarıda da dediğim gibi, bu kesicileri tam olarak bir puro aksesuarı olarak göremiyorum. Belki zaman ve el alışkanlığı ile kullanımı kolaylaşsa bile, ilk etapta kullanırken - ki ben denerken en büyük korkum o oldu - kendi elinizi kesmek yada - biraz abartı da olsa - kendi kendinizi bıçaklamanız olası. Taşınma zorlukları da bence cabası. 

Lakin, herşeyde olduğu gibi bu da bir zevk meselesi. Zira, özellikle instagram dünyasında oldukça sık karşıma çıkıyorlar, e bu da birileri kullanıyor demek. 

Siz ne dersiniz?

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page