top of page

Hadi o zaman, şerefe!!!

Ekim 2017

Şöyle bir hatırlamaya çalışın, kaç kere puronuzu tüttürüp içkiniz yudumlarken ve puro küllüğü olmayan bir ortamda, puronuzu nereye koyacağınızı bilemediniz ve o puro - artık instagram paylaşımlarının da vazgeçilmezlerinden oldu - sonunda kadehinizin üzerinde kendine yer buldu? Ve maalesef sonunda, masanın eğiminden yada siz veya başkası yanlışlıkla masaya veya puroya çarpmanız neticesinde, puro yuvarlanarak yere düştü? Hiç olmadı, en azından bir kere başımıza gelmiştir. Yada en basitinden, kaç kere aynı elde kadeh ve puro tutmak durumunda kaldığınızı düşünün.  Oldukça zor ve hem kadeh, hem puro açısından riskli bir hareket. 

Kısa bir süre önce, iki farklı marka kadehe denk geldim ki, tam da bu derde derman olacak türden. İki ürün de işlev olarak birbirine benziyor fakat ufak farklılıkları mevcut. 

Birinci bahsedeceğim ürün, Davidoff'un Churchill serisi puroları için özel olarak pazara sunduğu aksesuarlardan biri olan viski bardağı. Bardak ilk bakışta normal bir bardak olarak gözükse de, ağız kısmı, normal bardaklara göre biraz farklı. Bu fark, bardağın ağzının dış taraflarına yakın olarak oyulan iki yuvadan ortaya çıkıyor. Aynı doğrultu üzerinde, birbirine karşılıklı duran bu iki oyuğun amacı tabii ki bardağın içki tutmasının yanında, purolar için de bir stand olarak kullanılabilmesi. El yapımı kristal olarak imal edilen bu bardak 8 cm çapında, 9cm yüksekliğinde. Bardağın alt kısmında da Churchill serisine ithafen, Churchill'in bir silüeti mevcut. 

İkinci bardağa gelirsek, bu bardak, bana göre, Churchill'in yanında biraz daha spor kaçıyor. Aynı zamanda puro için ayrılan yer de biraz daha farklı. Corkcicle Puro Bardağı olarak adlandırılan bu bardağın ilk farklı, köşeli olması. 10cm yüksekliğinde ve yaklaşık 8cm genişliğinde olan bardak puroyu, yan duvarlarından birinin, içe doğru kıvrılmasından oluşan cebinde tutuyor. Verilen bilgiye göre 48 yüzük kalınlığına kadar olan puroları buraya sıkıştırabiliyorsunuz. Bu da tabii ki size, yine hem puronuzu, hem içkinizi aynı yerde beraber tutma imkanı veriyor. 

Yukarıda da bahsettiğim gibi fikirler, hemen hemen aynı, uygulama biraz farklı. Bununla beraber, ikisinin de artısı ve eksisi var. Mesela Davidoff kadehlerde, puronuzun kalınlığı açısından bir sınırınız yok. Öte yandan, Corkcicle kadehlerde, puro ve kadehi aynı elde tutmak nispeten daha kolay. Bununla beraber, eğer içkiniz buzlu ise, bardağın terlemesinden ötürü, puronuzun sargı yaprağı ıslanabilir. 

Her ne kadar eksisi artısı olsa da, ben iki bardağı da oldukça beğendim. Bir kere fikir olarak oldukça yaratıcı ve hepimizin ortak bir problemine nispeten bir çare üretiyor. Sırf kendi keyfimiz için bir, iki tane almaktan zarar gelmez diye düşüyorum. 

Hepinize keyifli tüttürmeler...

bottom of page