top of page

Puro Sabor 2015 - 4. Nikaragua Puro Festivali

Puro üreten ülkeler ve bunların ürettikleri puroların kalitesinin artmasıyla, tabii ki bunları tüketen puro severlerin de sayısı artıyor. Küba'nın dışındaki Dominik Cumhuriyeti ve Nikaragua gibi başı çeken ülkeler de bu potansiyeli iyi değerlendirip, hem o ülkelerindeki üretim yapan markaların, hem de kendilerinin reklamını yapmak adına Küba'dakine benzer festivaller düzenliyorlar. 

 

Nikaragua'daki puro festivali Puro Sabor da 14 Ocak 2015'de dördüncü kez kapılarını üretici, tüketici herkese kapılarını açıyor. 17 Ocak'a kadar sürecek olan festivalin dopdolu bir programı var. Karşılama ile geçecek ilk günün sonrasındaki 15 Ocak günü, ağırlıklı olarak Esteli bölgesindeki fabrikaların, sonraki gün de tütün tarlaların gezileceği belirtiliyor.

 

Festival boyunca, festival alanında yada gezilen mekanlara sponsor olan firmaların purolarının dışında puro sokmak yasak ama zaten Padron, Drew Estate, My Father Cigar, Oliva Cigar Company markalarının da aralarında bulunduğu purolar fazlasıyla tatminkar bir tüttürme imkanı sunacaktır diye tahmin ediyorum. 

 

Bu festivali diğerleriyle, yani Dominik Cumhuriyeti ve Küba festivalleri ile karşılaştırdığımızda fiyat olarak da daha uygun bir festival olduğunu görüyorum. Bu festivalde USD 850 olarak belirlenen festival ücretine otel dahil bütün aktiviteler dahil iken, Dominik Cumhuriyeti'ndeki Pro Cigar Festivali'nin otel hariç sadece bir günlük aktivite ücreti USD 1.000'in üzerinde. Buna bir de iki farklı mekanda gerçekleşecek olmasından dolayı yapacağınız iki farklı otel rezervasyonlarını da ekleyince, oldukça tuzluya geliyor. Ama bu Şubat ayında yapılacak bu festivalde de Davidoff gibi baba firmaların olduğunu da unutmayalım. 

 

Nikaragua'ya has yemeklerin ve rom dolu gecelerin de doyasıya tadılacağı ve yaşanacağı festival eminim çok güzel olacak. Bu sene olmadı ama kısmet belki daha sonraki senelerde festivali ziyaret etmek nasip olur.  

bottom of page