top of page

Koltuk Sevdası

 

Genellikle, herkesin evinde rahat ettiği bir köşe, bir koltuk mutlaka vardır. Kahve o köşede içilir, televizyon o koltuğa oturarak izlenir. Es kaza, evin bireylerinden biri sizin mekana kuruldu mu, hemen usulca "kenara kaydırılır" yada başlar "koltuk kavgası". Hele, hele baba koltuğuna geçilirse, dah baba salona girmeden, evin annesinden, "Haydi evladım, geç yerine!" diye anında uyarı gelir. Öyle yada böyle, herkesin bir koltuk sevdası oluyor işte. Hal böyle iken, puromuzun da keyfini de, en sevdiğimiz ve rahat ettiğimiz puro köşemizde çıkarmak istememizden daha doğal bir durum yok!

 

 

 

 

Bununla beraber, herkesin rahat ettiği koltuk stili de tabii ki, birbirinden farklılık gösterebiliyor. Fakat iş puro tüttürmeye gelince, piyasada, özellikle son günlerde sıkı pazarlaması yapılan bir ürün var. Özellikle son günlerde yapılan diyorum çünkü ürün, kendisi çok yeni olmamakla beraber, farklı farklı kaynaklarda sıkça karşıma çıkmaya başladı. Ben de bunu fırsat bilip, diğer bir iki bildiğim koltukla beraber, hepimizin puro köşesi için alternatifleri paylaşmak istedim. 

 

Madem konuya belli bir koltuk ile girdik, o zaman ilk olarak da bu koltuktan bahsedelim. Alman GfL GmbH firmasının bir markası olan el Purista altında piyasaya sürülen ve mimar Rodrigo Gonzalez ve aslen avukat olan Alexander Sauer tarafından tasarlanan bu koltuğun ismi RA 1.15. Ceviz kaplama olan koltuğun deri kısımları tamamen doğal şekilde boyanmış. Koltuk, puro tüttürmek için oturan bir kişinin ihtiyaç duyabileceği herşeyi, kendi bünyesinde barındırıyor. Bir kolçağın içindeki, içi sedir kaplı ve nemlendirici içeren humidor çekmecede purolarınızı rahatça saklayabilirken, diğer kolçağın içinde tutabileceğiniz, makas, cutter, tabla gibi aksesuarla da puronuzu tüttürmeye hazırlayabilir ve külünüzü silkebilirsiniz. Bunun yanında, açık saklama bölümlerinde, bardak ve sevdiğiniz içkinizi hazır tutmanız da mümkün. Yani bir oturuşla, akşam keyfi için herşey elinizin altında. Bana göre biraz fazla modern olması dışında hoş bir koltuk.

Bir ikinci alternatif, İtalyan Nieri firmasına ait olan Cigar Chair. Bu daha sade, daha klasik ve daha ağır bir berjer. RA 1.15 kadar fonksiyonu olmayabilir - hatta aslında küllüğü dışında hiçbir fonksiyonu yok - ama klasik ve ağırbaşlı havasıyla, kendini çok daha iyi ifade eden ve bana göre her evin olmazsa olmazı sayılan çok hoş deri bir berjer. Bugün en modern evlerde bence, durduğu köşeye ağırlık veren bir parça. 

Bir an için kendinizi, soğuk bir kış akşamı, dışarıda kar yağarken, sıcacık bir şömine yanında, ayağınızı uzatmış şekilde puronuzu bu berjerde tüttürdüğünüzü hayal edin. Nasıl muhteşem bir duygu olurdu, kim bilir. E tabii, böyle muhteşem bir duygu da €3.000 gibi muhteşem bir fiyatla geliyor. Bu arada puf da ekstra €1.200 civarı tutuyor. Berjer, istenildiği takdirde farklı deri renkleri ve dokularında da sipariş verilebiliyor. 

 

 

Bildiğim son alternatif ise, RA 1.15 ayarında, Amerikan Darafeev firmasının tasarladığı ve ürettiği MyCigarChair. Yine kolçaklarında hem humidor, hem de aksesuarları haznesi olarak kullanabileceğimiz çekmeceleri bulunan koltuk, ilk alternative göre, şekil olarak daha basit havaya sahip. Bu koltuğun, Alman rakibine karşı avantaj olarak görebileceğiniz bir özelliği, şeklen aynısını, dış mekan için de sipariş verebiliyorsunuz. Teak ağacından yapılan ve deri yerine daha dayanıklı ve su geçirmez bir malzeme ile kaplanan dış mekan versiyonu, koltuğunuzu değiştirmeden, dört mevsim puro keyfi sunuyor. 

 

İstediğiniz anda siparişini verebileceğiniz bu üç alternatifin yanında, benim de asıl favorim olan bir koltuk var ki, gerçi belki ona bir taht demek daha doğru olur, istesek de pek ulaşamayız, en azından orjinaline. Bir zaman evvel Rau Antiques tarafından açık artırma ile satılan bu tahtın yanında, bana göre, ne RA 1.15'in, ne de MyCigarChair'in esamesi okunmaz. Hem tarzıyla, hem antika oluşuyla, hem de fonksiyonelliği ile farklı bir ligde olduğu apaçık ortada olan bu koltukta, gerçekten yok, yok. Fakat bu koltuktan bir ikinci de maalesef yok. En azından, görsel olarak tatmin sağlaması açısından da memnuniyet veriyor. 

 

İşte alternatifler bunlar. Tabii kişisel zevkler ve tercihler doğrultusunda güzellikleri tartışılır ama piyasada, bu ve benzeri koltukların olduklarını bilmek güzel. Ben mutlaka ileride, mevcut bu koltuklara da farklı alternatifler çıkacağını düşünüyorum. O zamana kadar seçimlerimizi, bunların arasından yapabiliriz.

 

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page