top of page

Puro, Pop Art ve Mel Ramos

 

Yakın bir zamanda Pera Müzesi'nde de sergisi düzenlen ve Pop Art'ın bir numarası olarak adlandırılan, Andy Warhol'u hemen hemen duymayan yoktur. İsmen hemen çağrışım yapmasa da, onun eseri olan, yan taraftaki meşhur Marilyn Monroe'nun Pop Art tarzındaki tabloyu mutlaka biryerlerden hatırlayacaksınız. 

 

1950'lilerin ortasından, 60'lı yıllara kadar oldukça etkili bir akım olan Pop Art, tabii ki Andy Warhol'un yanında, başka sanatçıları da peşinden koşturdu. Warhol ve Pop Art'ın bir diğer önemli temsilcilerinden sayılan Roy Liechtenstein ile beraber, ilk defa çizgi roman kitaplarındaki elementleri ve figürleri kullanarak sanat yapanlardan biri de 1935 Sakramento doğumlu, zamanında sanat profesörü olarak ders de vermiş olan, Mel Ramos. Hatta 1963 yılında üçünün ortak açtıkları bir sergi de mevcut.

Mel Ramos, sanat hayatının ileriki yıllarında, yine popüler kültürün getirdiği farklı objelerin içinden - ki bunların en meşhurları muz ve martini bardağı - çıkan, nü kadın tablo ve heykelleriyle de tanınan bir sanatçı. Hatta, ilk zamanlarda portrelediği kişi de kendi karısı Leta Ramos olmuş. Fakat kimi çevreler, bu eserlerini hem kadına seksist yaklaşımı, hem de fazlasıyla ticari hissi vermesi dolayısı ile eleştiriyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her ne kadar, yukarıdaki en fazla bilinen eserleri, göze oldukça ilgi çekici gelse de, benim Mel Ramos'un sanatında ilgimi asıl çeken puro ile yaptıkları. Tabii ki, her eserinde nü olan birinin, puro ile yaptıklarında farklı birşey beklemek yanlış olurdu. Gelin isterseniz şimdi biraz durup, Mel Ramos'un sanatının tadına varalım. Bu arada keyfinizi arttırmak için bir puro yakmanızı da öneririm. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu arada, eserlerin, bundan sonraki puro tercihlerinizi etkilemesine izin vermemeye çalışlın.

 

 

Mel Ramos ve eserleri hakkında daha detaylı bilgi için: www.melramos.com

 

 

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page