Baharatlı Meksika

 

Baharatlı Meksika yemeklerini seviyorsanız, tahmin ediyorum, siz de Meksika tütününü geri çevirmeyeceksiniz. Volkanik yapısıyla, tütün yetiştirmeye oldukça elverişli olan Los Tuxtlas bölgesi tütünü, koyu rengi, oldukça baharatlı yapısı ve topraksı lezzetiyle kimilerinin vazgeçilmeziyken, kimilerinin yanına yaklaşmadığı bir tür. Aynı Meksika mutfağı gibi.

 

Meksika'da tütün yetiştirilmeye ve tüttürülmeye, Yucatan bölgesindeki yerliler tarafından uzun yıllar önce başlanmış. Bu eski tarihine rağmen, Meksika  marka purolarının az bilinmesi ve pazarda istenilenin çok altında yer etmesi, üreticilerin, 90'ların sonuna kadar devam eden ithalat kısıtlamalarından dolayı, kendi tütünlerini, farklı ülke tütünleri ile istedikleri gibi harmanlayamamalarından ve istedikleri lezzeti yakalayamamalarından kaynaklanıyor.

 

Yağlı yapısı, ağır topraksı lezzetiyle Meksika tütünü asıl başarısını, kendi topraklarındaki markalardan çok, Dominik Cumhuriyeti markaları başta olmak üzere, diğer yeni dünya markalarının kullandığı harmanlarda edindiği yer sayesinde yakalıyor. Bu harmanlarda da, hem sargı, hem bağlayıcı hem de dolgu yaprak olarak sıklıkla kullanılıyor. Özellikle madurolarda Connecticut Broadleaf değilse, karşımıza San Andres Negro olarak adlandırılan, Meksika sargı yaprakları çıkıyor.

 

Anlayacağınız, birkaç kere denedikten sonra, kesinlikle farkına varacağınız ve ayırt edebileceğiniz bir tür Meksika tütünü. Baharatlı Meksika mutfağını seviyorsanız, mutlaka bir deneyin derim. 

 

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

el Lector'de hiçbir şekilde tütün ve/veya tütün mamüllerinin satışı yapılmamaktadır. Sitedeki makaleler ve bilgiler tamamen şahsi deneyimler ve tatbikler ışığında, herhangi bir tütün ve/veya tütün mamülü yada diğer aksesuarlar yada mekanlar için reklam yada sair ticari amaç güdülmeden paylaşılan bilgilerdir. Verilen bilgiler bağlayıcılığı olmayan tavsiyeler olup, deneme riski tamamen okuyucuya aittir. Puronuza, humidorunuza yada diğer herhangi bir aksesuarınıza gelebilecek zararlardan el Lector sitesi yada sitenin diğer unsurları, forum ve/veya yazarları sorumlu tutulamaz.

 

İzinsiz site içeriği kullanılması yasaktır.  

 

© 2020 by el Lector

  • Instagram App simgesi
  • Facebook App Icon
  • Wix Twitter page
  • YouTube Social  Icon