top of page

Baharatlı Meksika

 

Baharatlı Meksika yemeklerini seviyorsanız, tahmin ediyorum, siz de Meksika tütününü geri çevirmeyeceksiniz. Volkanik yapısıyla, tütün yetiştirmeye oldukça elverişli olan Los Tuxtlas bölgesi tütünü, koyu rengi, oldukça baharatlı yapısı ve topraksı lezzetiyle kimilerinin vazgeçilmeziyken, kimilerinin yanına yaklaşmadığı bir tür. Aynı Meksika mutfağı gibi.

 

Meksika'da tütün yetiştirilmeye ve tüttürülmeye, Yucatan bölgesindeki yerliler tarafından uzun yıllar önce başlanmış. Bu eski tarihine rağmen, Meksika  marka purolarının az bilinmesi ve pazarda istenilenin çok altında yer etmesi, üreticilerin, 90'ların sonuna kadar devam eden ithalat kısıtlamalarından dolayı, kendi tütünlerini, farklı ülke tütünleri ile istedikleri gibi harmanlayamamalarından ve istedikleri lezzeti yakalayamamalarından kaynaklanıyor.

 

Yağlı yapısı, ağır topraksı lezzetiyle Meksika tütünü asıl başarısını, kendi topraklarındaki markalardan çok, Dominik Cumhuriyeti markaları başta olmak üzere, diğer yeni dünya markalarının kullandığı harmanlarda edindiği yer sayesinde yakalıyor. Bu harmanlarda da, hem sargı, hem bağlayıcı hem de dolgu yaprak olarak sıklıkla kullanılıyor. Özellikle madurolarda Connecticut Broadleaf değilse, karşımıza San Andres Negro olarak adlandırılan, Meksika sargı yaprakları çıkıyor.

 

Anlayacağınız, birkaç kere denedikten sonra, kesinlikle farkına varacağınız ve ayırt edebileceğiniz bir tür Meksika tütünü. Baharatlı Meksika mutfağını seviyorsanız, mutlaka bir deneyin derim. 

bottom of page