top of page

Kış Geliyor, Havalar Kuruyor

Havalar soğuyor, kış geliyor. İstanbul gibi yazı kışı nemli olan yerler gibi değil belki ama Ankara gibi kışı daha kuru olan şehirlerde, havadaki nem oranı da bir o kadar aşağıya iniyor. Bu da ister istemez, purolarımızı saklarken biraz daha dikkatli olmamızı gerektiriyor.

Kuru hava demek, humidorumuzun içindeki havanın da daha çabuk nem kaybetmesi ve purolarımızın gerekli nemi alamama riskini artırması demek. Bu durumlara karşı basit ama etkili bir iki öneri paylaşmak istedim. 

En önemlisi hususlardan biri humidorunuzu uzun süre açık bırakmamak. Her ne kadar garip de gelse, humidorun en hızlı şekilde nem ve sıcaklık oranlarındaki bozulma, puro seçimi sırasında oluyor. Kapak ne kadar uzun süre açık kalırsa, nem ve sıcaklık değişimi o kadar çabuk ve fazla oluyor. Bunu asgari de tutmak için, puronuzu mümkün olan en kısa sürede seçip, humidorunuzun kapağını kapatmanızı öneririm. Böylelikle bu riski bertaraf etmiş olursunuz.

Kıs_Puro.jpg
aging.jpg

İkinci basit ama önemli bir öneri, puronuzun nemlendiricisini daha sık kontrol edin derim. Kuru havalarda, humidorun içerisindeki nemi belli oranda tutmak için, nemlendiriciniz daha çok çalışacak ve daha fazla bakıma ihtiyaç duyacaktır. Saf su ile nemlendirici kullanıyorsanız, nemlendiricinizin içinde yeterli miktarda su olduğundan emin olun. Boveda kullansanız bile, Boveda'nızın sertleşme süresi kuru havalarda daha çabuk olabilecektir, dikkat edin. 

Son olarak da önerim, humidorunuzun sıkı kapandığından ve kapağında bir sıkıntı olmadığından emin olun. Zamanla humidorların kapak kısımlarında sıkıntılar yaşanabiliyor. Yazın nemli ortam bu hemen anlaşılmasa bile, kışın daha büyük bir problem yaratabiliyor. Bu yüzden önerim, humidorunuzun kapağı sürekli gereğinden fazla hava kaçırıyorsa, belki humidorunuzun değişim zamanı gelmiş olabilir. 

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece, kuru havaların humidorunuza ve puronuza zarar verme ihtimali, sizi üzme ihtimali de azalacaktır. Neticede humidorunuzun içindekiler, kaybetmek için fazla değerli. 

Keyifli tüttürmeler...

bottom of page