top of page

Kamerun

 

Kamerun, hem zengin toprak yapısı, hem uygun nemi, hem de bulutlu havası ile aslında uygundan öte tütün yetiştirme koşullarına sahip bir ülke. Fakat, buradaki tütün, 1990'ların başına kadar çok fazla üzerinde durulmayan bir tütün olarak fazlasıyla vakit kaybetmiş.

 

En iyi sargı yapraklarının gölge altında yetiştirildiğini biliyoruz. Çoğu yerde, bu gölge, ekinlerin üzerine gerilen saydamımsı muşambalarla sağlanırken, Kamerun'un, aynı Ekvator gibi, sürekli bulutlu havası, bu ortamı doğal olarak üreticilere sağlıyor. Sonuç, ipek gibi, incecik, muhteşem bir sargı yaprağı. Tabii, bu muhteşem özellik, aynı zamanda bu yaprağın, en zayıf noktası. Çünkü, bu kadar incelikteki yaprağı, sadece çok tecrübeli Torcedor'lar sarabiliyor. Fazla güneş almadığı için de ufak kalan bu yaprakları büyük vitolalar için kullanmak, işi oldukça zorlaştırıyor.

 

Orijin olarak Sumatra tütününden gelen Kamerun yaprağının tadı nasıl derseniz, ağırlıkla odunsu bir tada sahip, ki bu da onu, floral ve baharatlı tatlarla uyumlu hale getiriyor. Bunu aynı zamanda, puroya fazla sertlik katmadan yapıyor.

 

Dış görünüş olarak, Kamerun yaprakları, oldukça dişli, renk olarak da, yer yer açık, yer yer koyu kahverengili bir yapıya sahip. Görünüş olarak hoş olmasa da, hem hafif, hem aromatik puro tüttürenler için ideal bir seçenek sunuyor. 

bottom of page